Categories Lajme

Belgjika dënon me 12 vite burg Ramazan Rrajën, nipi i deputetit të PS ishte pjesë e grupit kriminal që trafikonte kokainë

Një gjykatë në Belgjikë ka dënuar me 12 vite burg Ramazan Rrajën, nipin e deputetit të Partisë Socialiste Rrahman Rraja.

Sipas mediave vendase, Rraja është dënuar me 12 vite heqje lirie për rolin e tij në një grup të rrezikshëm kriminal shqiptaro-letonez që merrej me trafikimin e sasive të mëdha të kokainës.

Prokuroria Publike në Belgjikë e cilësoi grupin si një organizatë kriminale “të lartë” që nxirrte fitime të mëdha nga kontrabanda dhe trafikimi i kokainës.

Për të ilustruar këtë deklaratë, prokuroria iu referua kutive të mbushura me para të drogës, fotove të drogës, konfiskimit të orëve luksoze.

“Hetuesit kanë mundur të zbulojnë organizimin rreth 36-vjeçarit Kaspars “The Boss” N., falë pajisjeve të përgjimit që kishin vendosur në banesën e tij në Berchem.

Kokaina e sekuestruar në Belgjikë

Hetuesit dëgjuan Kaspars N. dhe shqiptarin Ramazan R. duke folur për një kontejner që ndodhej në kalatën 1742. Një kontenier me banane që tashmë ishte kontrolluar nga dogana, por pa rezultat.

Gjatë një kontrolli të ri, doganierët gjetën në tavan 57 kilogramësh kokainë”, raportojnë mediat belge.

Në Shqipëri, Rraja është shpallur në kërkim nga SPAK për pjesëmarrjen në atentatin ndaj Pëllumb “Rumi” Muharremit, i njohur edhe si Aleksandër Laho dhe prokurorit Arjan Ndoj.

Ai u ndalua nga policia pak muaj më parë pasi qarkullonte me makinë të blinduar, por u la i lirë pak orë më pas.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Përmbyset mjeti në autostradën Levan-Fier, detajet e para

Një aksident është shënuar pak minuta më parë në autostradën Levan-Fier, në afërsi të Spitalit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Gjergj Luca denoncon “Vodafone”: Më faturuan 1400 euro për 7 minuta “Roaming”

Kompania më e shtrenjtë telefonike “Vodafone Albania” është kthyer në problemin e përditshëm të qytetarëve…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME