Categories Lajme

Biznesmeni falimenton bashkinë, mori 758 mln euro për parqe diellore, por bleu Buggati, avion dhe jaht privat

Këshilli bashkiak i një njësie të vogël të qeverisjes vendore në Essex të Britanisë së Madhe ka shpallur falimentin, pasi investoi në mënyrë të gabuar më shumë se gjysmë miliardi paund në ndërtimin e një ferme diellore.

Investimi prej 655 milionë paund nga fondi publik për parkun fotovoltaik të manjatit Liam Kavanagh nga ana e këshillit bashkiak Thurrock rezultoi të ishte vjedhje kolosale e parave të taksapaguesve.

Mediat angleze raportojnë se Kavanagh paratë e taksapaguesve i ka përdorur për të blerë veshje luksoze, por edhe një jaht, një avion privat e makina të shtrenjta.

Dokumentet e zbuluara zbulojnë sesi financuesi përdori fondet e këshillit për të bërë shpenzime luksi, por avokatët e Kavanagh pretendojnë se të gjitha pagesat e bëra janë lejuar dhe miratuar nga ekipi financiar dhe auditori i kompanisë së tij.

Thurrock shpresonte se investimi i madh në 53 ferma diellore do të gjeneronte miliona të ardhura shtesë. Investimet u emetuan përmes një serie komplekse obligacionesh dhe në këmbim, Thurrock mori pagesa interesi me vlerë miliona paund.

Por pagesat u ndalën pasi Kavanagh vlera e vlerësuar e fermave rezulton të jetë më e ulët se sa pritej, me këshillin që përballet me një mungesë prej 200 milionë paundsh për investimin e rrezikshëm.

BBC dhe Byroja e Gazetarisë Hulumtuese zbuluan se vlera e fermave të Rockfire ishte fryrë për të tërhequr investime të mëtejshme. Gavin Cunningham, një ish-hetues në Zyrën e Mashtrimeve të Rënda, tha se është potencialisht mashtruese të ofrohen çmime të pasakta të energjisë.

Hetimi zbuloi se kur Rockfire rivlerësoi një nga portofolet e saj të fermave diellore në 2018, kompania deklaroi se çmimi i energjisë ishte 61,45 MWh, pavarësisht se çmimi mesatar në atë kohë ishte shumë më i ulët, në 46,92 MWh.

Hetimi zbuloi gjithashtu se Kavanagh-s iu tha nga stafi në vitin 2020 se çmimi mesatar i energjisë pritej të ishte 41.70 MWh, por ai këmbënguli që vlerësuesve t’u jepej çmimi i fryrë prej 62 £/MWh.

Biznesmeni falimenton bashkinë, mori 758 mln euro për parqe diellore, por bleu Buggati, avion dhe jaht privat

Deri në vitin 2018, Thurrock kishte investuar tashmë më shumë se gjysmë miliard paund në biznes. Çmimet e fryra të energjisë e bindën këshillin për të investuar 130 milionë paund të tjera, të cilat nuk arritën kurrë në fermën diellore.

Dokumentet e zbuluara të Rockfire zbulojnë se 12 milionë prej tyre kanë shkuar në llogarinë e një kompanie, nga e cila Kavanagh bleu avionin e tij privat.

Ndërkohë, ka edhe pagesa prej 2 milionë paund për makinën e tij Bugatti Chiron dhe 16 milionë paund për jahtin e tij Heureka.

Ndërkohë, 40 milionë paund shkuan në një llogari bankare të koduar ‘tjetër’.

Ai bleu gjithashtu një orë Hublot të mbështjellë me diamant me vlerë disa milionë dollarë, e përllogaritur se kushtonte dy herë më shumë se çmimi i një shtëpie mesatare në Greys – qyteti i Essex-it ku është vendosur Këshilli i Thurrock.

Një email që financuesi dërgoi në 2020 duket se tregon se ai gjithmonë kishte planifikuar të shpenzonte investimin e këshillit për veten e tij.

Këto fonde do të përdoren për të krijuar një zyrë të re investimesh familjare dhe për të krijuar pasuri për vitet në vijim. Ky ka qenë gjithmonë plani im”, thuhet në të.

Biznesmeni falimenton bashkinë, mori 758 mln euro për parqe diellore, por bleu Buggati, avion dhe jaht privat

Thurrock është vetëm një nga disa këshilla bashkiak në Britaninë e Madhe që janë përballur me trazira financiare, prej kohës kur autoriteteve lokale iu dha më shumë liri për të mbledhur fonde dhe për të investuar në vitin 2011.

Croydon, Slough dhe Woking janë tre prej atyre që u është dashur të ndalojnë të gjitha shpenzimet jo thelbësore pasi kanë humbur fondet publike në investime të rrezikshme.

A2News

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME