Bota

Me vaj në mushkëri, 19 vjeçari në gjendje të rën dë nga cig.arja elektronike

Imazhet tronditëse të skanimit tregojnë mushkëritë e dëmtuara të një djali 19-vjeçar, të cilin zakoni i përdorimit të cigares elektronike e la pothuajse e la të vdekur. Anthony Mayo, 19 vjeç, nga Erie, Pensilvani, u sëmur rëndë javën e kaluar, duke mos mundur të merrte frymë, dukej i zbehtë dhe të ndjehej i sëmurë.

Mjekët zbuluan se mushkëritë e tij ishin mbingarkuar rëndë me vaj cigareje të ngurtësuar. Kjo kishte bërë që Anthony, i cili i kishte përdorur ato për rreth dy vjet, të kishte mushkëritë e një duhanpirësi 60-vjeçar, dhe ishte njësoj sikur të kishte pirë dy-paketa në ditë.

Nivelet e tij të oksigjenit u ulën mjaft, dhe ai tani po kurohet në spital ndërsa mjekët po punojnë për të pastruar mushkëritë e tij. Nëna e Anthony, Tanya, e cila ka ngritur një faqe për mbledhjen e fondeve, ndau imazhin e skanimit në Facebook.  Mushkëria e majtë është bllokuar rreth 80 për qind ndërsa e djathta rreth 50 për qind dhe niveli i oksigjenit është 37. Sipas mjekut polmonar që ai kishte parë njerëz të vdekur me një nivel më të lartë të oksigjenit. Një rikuperim i plotë është i pasigurt … Vetëm koha do të tregojë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: