Bota

Parlament, deputetët gùshtohen me njëri tjetrin, hidhen dhe balona uji

Ligjbërësit në Tajvan “hodhën” grushte dhe balona uji brenda sallës së Kuvendit të premten, përleshja e tretë parlamentare brenda dy javësh, mbi emërimin e kreut të një institucioni të lartë qeveritar. Sipas mediave të huaja një ligjvënës nga Partia Demokratike Progresive në pushtet (DPP) ishte kapur në kamera duke goditur një anëtar të partisë opozitare gjatë një votimi për të nominuaren Chen Chu.

Ligjvënësit e Kuomintang (KMT) më vonë hodhën balona uji në podiumin e altoparlantëve, duke detyruar kolegët e tyre të DPP të vishnin mushama plastike dhe të mbanin mburoja kartoni. Parlamenti në Taipei dikur ishte famëkeq për përleshjet masive dhe ka qenë skena e protestave të shpeshta.

Përleshjet shpërthyen rreth politikave të reformave dhe uljes së pensioneve kur presidenti Tsai Ing-ëen fillimisht mori detyrën katër vjet më parë. Përballje të tilla pati që prej asaj kohe, por në dyzetat e fundit ata janë rikthyer me braktisjen e vendimit për të emëruar Chen, 70 vjeç, për të kryesuar Controll Yuan, një agjenci hetimore që monitoron degët e tjera të qeverisë. Partia gjithashtu pretendoi se 24 nga 27 personat e nominuar për anëtarësim në këtë agjenci kanë lidhje të ngushta me PDSH në listën e nominimeve “më të këqija” për agjencinë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: