Bota

Zgjohet pas 3 vitesh vullkani Kilauea në Hawai, asnjë rrezik për banorët

Pas 3 vitesh në gjumë, ka shpërthyer sërish vullkani Kilauea i Hawait, por nuk ka asnjë rrezik për banorët. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se llava mbulon dyshemenë e kraterit dhe lëshonin retë e gazit vullkanik që ngriheshin në ajër.

Kilauea, e vendosur në Ishullin e Madh të Hawait, është një nga vullkanet më aktivë në botë. Kishte një shpërthim të madh në 2018 që shkatërroi më shumë se 700 shtëpi dhe zhvendosi mijëra banorë.

Para atij shpërthimi, vullkani kishte shpërthyer ngadalë për dekada të tëra, por kryesisht jo në zona të banuara me popullsi të dendur. E njëjta zonë e vullkanit që filloi të shpërthejë të mërkurën gjithashtu shpërtheu në dhjetor dhe zgjati deri në maj.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: