Categories Lajme

Brenda skemës së trafikimit të egjiptianëve, zbulohet koka e grupit që luan me miliona euro në vit

Tre javë më parë publikuam historinë e përfshirjes së punonjësve të emigracionit, në një linjë të trafikimit të qenieve njerëzore nga Lindja e Mesme. Një punë e realizuar paralelisht me operacionin e SPAK që çoi në arrestimin e 26 personave të cilët punonin në këtë linjë.

Linja e Bangladeshit nuk ishte e vetmja, pasi denoncimi i radhës sjell fakte të trafikimit të emigrantëve nga Egjipti. Një linjë mjaft efikase me destinacion vendet e BE, që ka si protagonist kryesor, një shtetas shqiptaro-egjiptian.

“Kam rënë në kontakt me Ahmed Kensowas në Egjipt. Ai merret me trafikim dhe sjell njerëz nga Egjipti drejt BE. Ai u merr nga 5 mijë për të ardhur në Shqipëri, 7 për ti dërguar jashtë. Rruga totale nga Egjipti në BE është 12 mijë euro”, thotë denoncuesja jonë.

Kjo e fundit pati dhe një takim me Ahmed Kensowan për ta verifikuar krejtësisht se si funksionon skema e trafikimit.

Në takim, Kensowa zbërthen gjithçka me detaje. “Mund të fus sa njerëz të dua në Shqipëri kam lidhjet. Nëse do të bëj viza turistike dhe viza pune. Si të duash.

“4 mijë euro pa mbajtur përgjegjësi, 5 mijë duke mbajtur përgjegjësi. Duhet me patjetër të paguash kaq. Shtrenjtë, por ky është biznesi im”, thotë ai.

Për të verifikuar krejtësisht skemën, gazetari Eraldo Harlicaj infiltrohet brenda grupit të trafikimit dhe arrin të marrë 10 pasaporta egjiptianësh. Në total paguhen 3050 euro për skemën e trafikimit.

Harlicaj vendos kontakt dhe me emigrantët që kanë pasaportat në duart e Piranjave pas realizimit të shkëmbimit. Ata konfirmojnë dhe falenderojnë Helmin dhe Ahmetin.

Piranjat më pas ballafaqohen me vetë Ahmedin, kokën e këtij grupi. Ai nuk e pranon përfshirjen, por më pas tregohet agresiv dhe përplas kamerën./ Piranjat.al

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME