Categories Teknologji

ChatGPT po bëhet më pak i saktë me kalimin e kohës

Hulumtimi i ri nga Universiteti Stanford shqyrtoi performancën e ChatGPT në detyra të ndryshme gjatë disa muajve, duke përfshirë zgjidhjen e problemeve matematikore, përgjigjen e pyetjeve të ndjeshme, gjenerimin e kodit të softuerit dhe më shumë.

Prandaj, rezultatet treguan se aftësitë e ChatGPT nuk ishin të qëndrueshme. Në problemet e matematikës, për shembull, GPT-4 filloi me 97.6% njohje të saktë të numrave të thjeshtë në mars, por tre muaj më vonë kjo performancë ra me 2.4%.

Kur akordojmë një model të madh gjuhësor (LLM) për të përmirësuar performancën e tij në detyra të caktuara, kjo mund të ketë pasoja të padëshiruara që mund të dëmtojnë performancën e modelit në detyra të tjera. Ka shumë lloje ndërvarësish në mënyrën se si modeli përgjigjet në mënyrë korrekte, disa prej të cilave mund të çojnë në përkeqësim të sjelljes që vëzhgojmë“, tha profesori i shkencave kompjuterike në Stanford, James Zou.

Në praktikë, rregullimet në një pjesë të ChatGPT mund të kenë efekte të padëshiruara në pjesë të tjera të tij për shkak të kompleksitetit të tij.

Fatkeqësisht, për shkak se ChatGPT funksionon si një kuti e zezë, studiuesit dhe publiku nuk mund të shohin se si funksionon. Refuzimi i OpenAI për ta bërë kodin e tij burim të hapur ka çuar në mungesë transparence në mënyrën se si funksionon AI.

Me kalimin e kohës, përgjigjet e ChatGPT jo vetëm që u bënë më pak të sakta, por gjithashtu pushuan së shpjeguari logjikën pas përgjigjeve. Është si t’i kërkosh një studenti të shpjegojë se si zgjidhi një problem matematikor hap pas hapi. Kjo i ndihmon studiuesit të kuptojnë se si AI arriti në këtë përfundim. Por ChatGPT ndaloi së zbuluari hapat

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Teknologji

Elon Musk e konfirmon: “Starlink” mbërrin në Shqipëri

Shërbimi i internetit satelitor “Starlink” është bërë aktiv dhe funksional në të gjithë territorin e…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Facebook bie sërish!

Miliona përdorues të rrjeteve sociale META kanë raportuar probleme sot. Përdoruesit e patën të pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Shkel rregullat e transmetimit, Apple gjobitet 1.8 miliardë euro nga BE

Apple është gjobitur me 1.8 miliardë euro nga BE për shkeljen e ligjeve të konkurrencës…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Apple braktis planin e prodhimit të makinave elektrike

Apple ka anuluar planet për ndërtimin e makinave elektrike, rreth një dekadë pas spekulimeve që…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME