Categories Lajme

Çifti i pensionistëve britanikë akuzohen se do kontrabandonin 8 shqiptarë në Britaninë e Madhe

Një pensionist ka mohuar përpjekjen për të kontrabanduar tetë shqiptarë në Britaninë e Madhe.

James Kimber, 69 vjeç, ishte me gruan e tij Margaret, 73 vjeç, kur ata u ndaluan nga zyrtarët e Forcave Kufitare në Channel në Coquelles, Francë , më 25 shkurt 2019.

Tetë emigrantë u zbuluan në makinën e marrë me qira Fiat Ducato.

Çifti, nga Feltham, Middlesex, Londër u arrestuan dhe u akuzuan të dy.

Gjatë një seance shqyrtimi paraprak në Gjykatën e Maidstone Crown të ​​premten, zoti Kimber u deklarua i pafajshëm për veprën penale të ndihmës për imigracionin e paligjshëm.

Gjyqtarja Catherine Moore ra dakord që zonja Kimber nuk duhet të gjykohet për të njëjtën vepër për shkak të shqetësimeve që ka me shëndetin e saj.

Për këtë arsye gjyqi i tyre do të fillojë në mars.

Çifti i shoqëruar në seancën gjyqësore nga vajza e tyre, u lanë të lirë me kusht.

Në shtator 2020, një seancë gjyqësore e magjistraturës iu tha se Kimber po ngiste makinën dhe gruaja e tij ishte e ulur në sedilejn e përparme kur ata u ndaluan.

Një kontroll automjeti çoi në zbulimin e 8 shqiptarëve të fshehur në makinë.

Në të njëjtën seancë, gjykatës iu tha se makinë ishte marrë me qira tre ditë më parë.

Nuk është zbuluar asnjë detaj se ku kishte udhëtuar çifti përpara se të kthehej në Mbretërinë e Bashkuar, shkruan DailyMail.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK rëndon pozitën e ish-kryebashkiakut Jorgo Goro, sekuestrohen 4 ha tokë në Himarë

Rëndohen akuzat ndaj Jorgo Goros, tashmë në burg. Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tentuan të trafikonin kokainë nga Amerika Latine, si ranë në pranga 3 shqiptarët në Itali

Një tjetër goditje e rëndësishme ndaj trafikut të drogës është kryer Guardia di Finanza e…

LEXO ME SHUME