Categories Lajme

Dalin detajet, kush është recepsionisti i Spitalit Amerikan që fitoi tenderin 20 milionë euro të Unazës së Re

Detaje të tjera zbulohen mbi skandalin e tenderit korruptiv të Unazës së Re. “Boldnews.al” ka mësuar se Avdjol Dobi, 26-vjeçari shqiptar, përfaqësuesi ligjor i kompanisë “D-Haberman”, e regjistruar në shtetin Dalaware, ka një përvojë profesionale si recepsionist në Spitalin Amerikan në Tiranë.

Nga të dhënat e siguruara, ky djalosh, në emrin e të cilit është ngarkuar tenderi multi-milionësh, gjatë dy viteve të fundit ka shërbyer si pritës e përcjellës i klientëve të spitalit privat. Fillimisht, Dobi ka qenë recepsionist në Spitalin Amerikan 2. Më tej, ai transferohet si recepsionist në Spitalin Amerikan 3.

Pas kësaj përvoje profesionale, ai shfaqet si përfaqësues ligjor i kompanisë ‘DH-Albania”, degë e shoqërisë së huaj “D-Haberman”. Dega shqiptare e kësaj kompanie është regjistruar në QKR në Korrik 2018, vetëm pak javë para se të fitonte tenderin për ndërtimin e Lotit të Parë të Unazës së Re, e konkretisht pjesën nga Pallati me Shigjeta e deri tek rreth-rrotullimi, në mes të kësaj rruge. Tenderi është zhvilluar nga Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe kompania “DH-Albania” do të arkëtojë plot 20 milion euro për ndërtimin e saj.

Ky tender shkaktoi reagimin e banorëve të Unazës së Re, të cilët kundërshtojnë vendimin e autoriteteve shtetërore për prishjen e banesave të tyre. Gjithashtu, tenderi u konsiderua korruptiv nga opozita, e cila ka publikuar një seri të gjatë shkeljesh proceduriale, të cilat nisin që nga hartimi i projektit, përllogaritja e kostove, e deri tek procedurat fiktive të prokurimit publik.

Emisioni “Të Paekspozuarit” i gazetarit Ylli Rakipi publikoi mbrëmjen e së Enjtes disa dokumenta, në bazë të të cilave vërtetohet se kompania mëmë “D-Haberman” ka depozituar dokumenta të fallsifikuara në tenderin për ndërtimin e Unazës së Re. Pas këtij skandali, “Boldnews.al” verifikoi të dhënat mbi përfaqësuesin ligjor të kësaj kompanie në Shqipëri, Avdjol Dobi.

Ky djalosh i ri, pa asnjë eksperiencë publike në menaxhimin financiar, rezulton të ketë një jetë normale, si të gjithë të moshës së tij. Sipas fotove në rrjetet sociale, Dobi duket se pëlqen dëfrimet rinore. Por, në asnjë vend nuk rezulton që ai të ketë aftësinë për të menaxhuar një super-biznes, i cili po provohet nga dita në ditë se fsheh pas tij mashtrime, fallsifikime dhe veprime korruptive.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME