Categories Lajme

Dëbora shkakton dëme në bujqësi në Dibër dhe në Bulqizë

Dëbora e rënë një ditë më parë ka shkaktuar dëme në bujqësi në të gjithë Dibrën e Bulqizën. Në Qarkun Dibër me të prekura ishin bashkitë Dibër e Bulqizë, ku trashësia e borës arriti deri në 15 centimetra.

Balkanweb raporton se për shkak se temperaturat gjatë natës ju afruan vlerës 0 gradë celsius, dëbora e rënë gjatë ditës nuk arriti të shkrihej. Kjo ka bërë që të ketë dëme në bujqësi, kryesisht në frutikulturë.

Banorët e fshatit Kodra e Danit në njësinë administrative Fushë Bulqizë thonë se nuk e mbajnë mend që të ketë reshje dëbore në fund të muajit Prill. Ata shprehen se bora ka thyer pemët frutore, të cilat kanë qenë me fruta. Duke nisur edhe nga temperaturat e ulëta, banorët i frikësohen dëmeve të mëtejshme për prodhimin e këtij viti.

Sa i përket lëvizjes së banorëve, ajo është bërë normalisht në të gjithë Qarkun Dibër, ndërsa specialistët e bujqësisë e shohin si të dëmshme dhe me pasoja të mëdha në ditët në vijim nëse nuk do të ketë rritje temperaturash.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Ulje temperaturash dhe vranësira, mësoni parashikimin e motit për sot

Ditë vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqëndrueshme dhe pak më të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

U vra ndërsa pinte kafen në Memaliaj, vëllai i Marsel Çelës paralajmëron vetëgjyqësi: Të gjenden autorët!

Tre të vrarë dhe një i plagosur është bilanci i një atentati të ndodhur mbrëmë që…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Po lundronte me Jet Ski në liqenin e Vuat të Dejës bashkë me dy vajzat , 54-vjeçari humb kontrollin dhe përplaset me shkëmbin

Një aksident i frikshëm ka ndodhur në liqenin e Vaut të Dejës, ku një 54-vjeçar…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Masakra në Memaliaj, flasin banorët: Jemi të tronditur! Të vriten tre veta kot….!

Banorët e Memaliajt në një prononcim për mediat shprehen se janë të tronditur për atentatin…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Plagosi me thikë një grua, prangoset 33-vjeçari

Policia ka vënë në pranga një 33-vjeçar, i cili ditën e djeshme dyshohet se plagosi…

LEXO ME SHUME