Categories Lajme

Digjet godina historike e ‘Bar Lulishte Butrinti’ në qendër të Sarandës…

Godina historike e ‘Bar Lulishte Butrinti’ në qendër të Sarandës është përfshirë nga flakët  paraditen e sotme.

Aktualisht kjo godinë administrohet si pronë nga bashkia, por pretendime për pronësinë e saj ka dhe familja mbretërore.

Prej vitesh godina nuk është funksionale.  Flakët kanë përfshirë dhe një godinë tjetër ku ishin disa biznese.

Ndërkohë nga flakët është dëmtuar dhe një pishë e vjetër. Zjarrfikësit po përpiqen të shpëtojnë nga flakët një pemë që quhet pema e Piperit të Naimit, një pemë që është gati 150-vjeçare përbri bar-lulishtes. Pema është mbjellë nga duart e shkrimtarit rilindas Naim Frashëri rreth viteve 1874-76.

Gjashtë mjete zjarrfikëse janë të pranishme për të izoluar flakët. Kryetari bashkisë Oltion Çaçi  dhe nën prefekti Kristo Kiço ndodhen në vendngjarje.

Nuk dihen ende shkaqet e zjarrit.

‘Bar Lulishte Butrinti’ nuk është një objekt i panjohur për publikun shqiptar, sidomos për brezat e kaluar. Ai është një pjesë e bukur e historisë shqiptare, ku janë xhiruar pjesë nga filmi shumë i dashur “2 herë Mat”. Objekti kanë një hapësirë  rreth 200 m2 me sipërfaqe trualli prej 700 m2.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME