Categories Lajme

Dita botërore e zemrës/ 50% e shqiptarëve me kolesterol të lartë, rrezik për probleme kardiake

1 milion e 400 mijë shqiptarë ose 50% e popullsisë në vend vuan nga yndyrat e larta në gjak.

Niveli i lartë i kolesterolerit apo dislipidemia siç njihet ndryshe, është faktori i dytë për zhvillimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Mjekët bëjnë thirrje për kujdes dhe kontrolle periodike pasi  zemra nuk fal. Në ditën botërore të zemrës , kardiologët tërheqin vëmendjen për kujdes edhe ndaj fëmijëve.

Kolesteroli i lartë në moshat pediatrike si pasojë e kequshqyerjes, obezitetit, por dhe trashëgimisë do ta bëjë një pacient kardiak  pas disa vitesh.

Ndryshimi i stilit të jetës, ushqimet jo të shëndetshme dhe mosmarrja me aktivitete fizik kanë shtuar numrin e pacientëve kardiakë por edhe fatalitetet.

Sëmundjet kardiovaskulare edhe për disa dekada parashikohen të jenë shkaku kryesor i vdekjeve në vend.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME