Categories Lajme

Dyfishim i shërbimit falas të mamografisë pranë vendbanimeve

Të gjitha gratë dhe vajzat mund të kryejnë kontrollin periodik të gjirit falas, jo vetëm gjatë muajit tetor por gjatë gjithë vitit në poliklinikat dhe spitalet publike.

Lajmi u bë i ditur nga ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu e cila bëri të ditur se aktualisht janë instaluar pesë mamografik në spitalet rajonale, çka sipas saj, përkthehet në dyfishim të shërbimit të mamografisë pranë vendbanimeve.

“Jo vetëm në Tetor por gjatë gjithë vitit kryeni kontrollin periodik të gjirit falas në poliklinikat dhe spitalet publike. Pesë mamografi moderne janë instaluar tashmë në spitalet rajonale, duke dyfishuar shërbimin e mamografisë afër vendbanimit.  Mamografët e lëvizshëm vijojnë ofrimin e shërbimit falas gjatë gjithë vitit”, -thotë ministrja.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Djali i madh thuri planin! Vrasja dhe groposja e Pëllumb Metës nga tre fëmijët, zbulohet motivi i krimit. Hyseni i premtoi Hygertës se nëse merrte autorësinë…

21:59 – 03.03.24gsh Hetuesit në Durrës po kalojnë në sitë të imët të gjithë elementët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Përgatituni për një javë me shi dhe borë, ja si do të jetë moti për 5 ditët e ardhshme

Vendi ynë gjatë kësaj jave do të dominohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Ditën e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Lushnjë, makina përplas një endacak dhe largohet me shpejtësi nga vendngjarja

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në në aksin rrugor Tre urat – Garbjan,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Plagosen me armë zjarri dy të rinj shqiptarë në Itali

Dy të rinj shqiptarë, të dy 26 vjeç, janë plagosur me armë zjarri në Itali,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpërthimi në biznesin e deputetit socialist të Lushnjes, ish-drejtoresha e Tatimeve: Ky është krim shtetëror

Para dy ditësh në Lushnjë ndodhi një shpërthim, ku humbën jetën babë e bir dhe…

LEXO ME SHUME