Categories Bota, Lajme

E papritur: E bija e presidentit amerikan, Ivanka Trump, mund të bëhet presidente e Bankës Botërore

Lajme të papritura dhe të befasishme vazhdojnë të vijnë nga skena politke e SHBA’së. Tani mediat e huaja njoftojnë se e bija e presidentit amerikan, Donald Trump, Ivanka Trump mund të bëhet presidentja e ardhshme e Bankës Botërore.

E bija më e madhe e presidentit amerikan është përmendur si pasuesja e mundshme e Jim Yong Kim, i cili u largua më herët këtë jave, tre vjet e gjysmë pas ardhjes së tij në pozitë.

Sipas Financial Times, emrat që po konsiderohen për postin përfshijnë Ivanka Trump’in, zyrtarin e Thesarit David Malpass, ish-ambasadoren në Kombe të Bashkuara, Nikki Haley, dhe të parin e Agjencisë amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, Mark Green, shkruan the Independent.

Bordi i Bankës Botërore ka thënë se presidenti i ardhshëm duhet të ketë ‘’përvojë të dëshmuar në lidership’’, ‘’përvojë në menaxhim të organizatave të mëdha me ekspozim ndërkombëtar dhe familjaritet me sektorin publik’’ dhe ‘’një përkushtim të fortë ndaj dhe vlerësim të bashkëpunimit multilateral’’.

Kandidatët e listuar do të intervistohen nga bordi para se të bëhet përzgjedhja finale.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Vrau trafikantin e madh të Irakut, Artan Hoxha zbulon dënimin e tmerrshëm për shqiptarin

Artan Hoxha ka folur për dënimin e Xhuljano Prengës, shqiptarit me nënshtetësi suedeze, që ekzekutoi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

I nxehti afrikan ‘pushton’ Shqipërinë, temperaturat do të arrijnë deri në 43°C

Këtë javë vendi ynë pritet të përjetojë “ferrin mbi tokë” me temperatura tepër të larta…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME