Categories Kulture

Edicioni i V- të ” Gurra Folk Festival – 2023″,Rreth 200 nxënës nga shkollat e mesme performuan këngë, valle e rite popullore

FOLKLU RINOR “PUSHTON” KALANË…

Kalaja e Lëkurësit në Sarandë u kthye sot në një skenë të hapur festivali nga ku shkolla të mesme nga i gjithë Qarku i Vlorës morën pjesë në edicionin e V të ” Gurra Folk Festival – 2023″, organizuar nga Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore, Vlorë.

Rreth 200 nxënës nga shkollat e mesme të bashkive Vlorë, Selenicë, Himarë, Sarandë, Delvinë, Finiq e Konispol performuan këngë, valle e rite popullore që vijnë si traditë e trashëgimi nga brezat e shkuar.

Ky aktivitet që tashmë është kthyer në një axhendë të përvitëshme të DRTK Vlorë ka gjetur njëherazi mbështetjen e bashkëpunimin me Zyrat Vendore të Arsimit në bashkitë përkatëse duke treguar edhe një herë se të merresh me trashëgiminë me moshat shkollore është më se obligim.

Me Eva Thomagjinin e Beb Dobin në juri e patëm jo të lehtë të përcaktonim më të mirët mbasi mjafton prezenca dhe impenjimi i këtyre të rinjve, mjafton dëshira e tyre për tu bërë transmentues të këtyre vlerave tradicionale shpirtërore për ti shpallur të gjithë fitues.

Dhe pavarësisht ndarjes së çmimeve aktivitete të tilla me mesazhe kaq të spikatura kombëtare, mbajtur në këtë kohë kaq shumë globaliste e me kaq shumë trazime rrymash muzikore, të dy palët, organizatorë e pjesëmarrës, meritojnë vlerësimin më të lartë.

E vyer shumë kjo nismë e DRTK, Vlorë.

Model për tu ndjekur.Nga Sejmen Gjokoli

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Tirana, një qytet që lindi nga rastësia

Të  lindësh në kryeqytetin e çdo vendi natyrisht është privilegj i çdo qytetari të tij.…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Shkolla Tregtare Vlorë, detyrimi moral për vlonjatët

Nga Ergys Alushi Qyteti i Vlorës e ka detyrim moral, qytetar e historik të festojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Histori shqiptarësh me famë në historinë mbarë europiane

Nga Ndriçim Kulla Një komb që të ketë tagër për pavarësi politike, s’mjafton që të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Sot 10 vite pa Vaçe Zelën, e bija: Pa ty bota është më e varfër

Vaçe Zela ndërron jetë 10 vite më parë, në moshën 75-vjeçare ndërsa njihej ndryshe si…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Veprat e vjedhura të Chagall dhe Picasso gjenden në një bodrum në Antwerp

Dy piktura të Marc Chagall dhe Pablo Picasso janë gjetur në një bodrum në qytetin…

LEXO ME SHUME