Categories Lajme

EMRI \ Vrau arkitektin italian, dënohet me burg të përjetshëm shqiptari

Është dënuar me burg të përjetshëm shtetasi shqiptar Emirjon Margjini, pasi akuzohet për vrasjen e një arkitekti italin, ngjarje e ndodhur më 9 qerhor 2021.

Ndërkohë është dënuar me 16 vjet burg bashkëpuntori i tij shtetasi Mërgim Lazri.

Si ndodhi ngjarja? Çfarë shkruajnë mediat italiane

Në orën 03:44 të 9 Qershorit 2021, një britmë tronditi qetësinë në fushat e Piossasco (Torino): “Ndihmë, hajdutët”. Roberto Mottura dhe bashkëshortja Laura Mai ndodheshin në dhomën e gjumit, në katin e dytë të vilës së tyre. Djali Tommaso, 13 vjeç, flinte në dhomën ngjitur. Laura u ngrit dhe zbriti në katin e parë. Në dhomën e ndenjes pa dy meshkujt të veshur me të zeza. Gruaja vrapoi lart duke bërtitur: “Kanë hyrë hajdutët”. Bashkëshorti vrapoi drejt sallonit dhe u përball me ta. Gjithçka ndodhi në pak minuta. Një e shtënë u dëgjua. Mottura vdiq në orën 04:22, ndërsa autorët u larguan në errësirë.

Dy vjet më vonë, gjykata e Torinos, dha dënimin për dy personat në fjalë. Burg përjetë për Emirjon Margjinin, personi i cili hapi zjarr dhe 16 vjet burg për bashkëpunëtorin e tij, Mërgim Lazrin. Prokuroria kishte kërkuar burg përjetë për të dy shqiptarët. Por për gjykatën Lazri nuk ishte brenda shtëpisë kur u qëllua me armë zjarri, ndaj akuza e ngritur ndaj tij u rikualifikua.

Po ashtu, gjykata urdhëroi një dëmshpërblim të menjëhershëm për familjen e viktimës, me vlerë prej 300 mijë eurosh.

“Nuk do ketë kurrë drejtësi, im bir nuk ka më një baba”, ishte komenti i dëshpëruar i bashkëshortes së Mottura-s, shkruan Corriere Della Sera.

Në procesin gjyqësor ndaj Margjinit dhe Larzit përfunduan edhe 4 shqiptarë të tjerë, për akuza të ndryshme, si favorizim, posedim droge e armësh, megjithatë në fund u liruan nga akuzat.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME