Categories Lajme

Erdogan fton Elon Musk të ndërtojë fabrikën e ardhshme të Tesla-s në Turqi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e ftoi Elon Musk të ndërtojë fabrikën e tij të ardhshme Tesla në Turqi, njoftuan mediat shtetërore të vendit të hënën.

Erdogan të dielën u takua me CEO-n e Tesla dhe SpaceX në Nju Jork gjatë vizitës në SHBA për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Të dy u takuan në Shtëpinë Turke në Manhatan.

“Duke kujtuar se me makinën elektrike turke Togg që goditi rrugët në Türkiye, Tesla hyri në tregun turk, Erdogan i bëri thirrje Tesla-s të krijojë fabrikën e saj të shtatë në Turqi”, raportoi agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu, duke cituar drejtorinë e komunikimeve të vendit.

Erdogan ofroi gjithashtu mundësi bashkëpunimi me kompaninë e hapësirës ajrore të Musk, SpaceX dhe programin hapësinor të Turqisë, dhe ftoi shpikësin miliarder në Teknofest, festivali më i madh i aviacionit, hapësirës ajrore dhe teknologjisë në Turqi që zhvillohet nga fundi i shtatorit deri në fund të tetorit të këtij viti.

Musk u përgjigj se një numër furnizuesish turq po punojnë tashmë me Tesla-n dhe se Turqia “është ndër kandidatët më të rëndësishëm” për fabrikën e tij të ardhshme dhe të shtatë, shkruante Anadolu.

cnbc

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME