Categories Lajme

FBI: Mashtruesit vodhën mbi 3.4 miliardë dollarë nga amerikanët e moshuar në 2023

Mashtruesit vodhën më shumë se 3.4 miliardë dollarë nga amerikanët e moshuar vitin e kaluar, tha FBI-ja të martën. Raporti i FBI-së tregon një rritje në humbjet nga taktikat kriminale gjithnjë e më të sofistikuara, që përdoren për të mashtruar të pambrojturit, duke u vjedhur atyre kursimet.

Humbjet nga mashtrimet e raportuara nga amerikanët mbi moshën 60 vjeç vitin e kaluar u rritën me 11% krahasuar me një vit më parë, sipas raportit të FBI-së. Hetuesit po paralajmërojnë për një rritje të skemave mashtruese të vjedhjes nga llogaritë bankare, madje edhe nëpërmjet dërgimit të korrierëve për të mbledhur para apo ar nga viktimat.

“Mund të jetë një ndikim shkatërrues për amerikanët e moshuar, të cilët nuk kanë aftësi për të punuar”, tha zëvendës ndihmësdrejtori i Divizionit të Hetimeve Kriminale të FBI-së, James Barnacle. “Njerëzit humbasin të gjitha paratë e tyre. Disa njerëz bëhen të varfër.”

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME