Categories Kulture

Fest Folk 2024 “Sofra Konispolate”, nata e dytë me dhjetra grupe artistike nga Konispoli, Saranda, Delvina, si dhe nga mbarë Shqipëria dhe Kosova

Për dy netë radhazi, me nismën e bashkisë së Konispolit dhe mbështetjen e Këshillit të Qarkut Vlorë, qyteti i Konispolit do të shndërrohet në një qendër të gjallë të kulturës dhe traditës shqiptare me festivalin Fest Folk 2024 “Sofra Konispolate”. Ky festival, i pari i këtij lloji në Konispol, do të mbledhë së bashku dhjetra grupe artistike nga Konispoli, Saranda, Delvina, si dhe nga mbarë Shqipëria dhe Kosova.

Kryetari i Bashkisë së Konispolit, z. Ergest Dule, ndau me publikun historinë e lindjes së idesë për organizimin e këtij festivali. Sipas tij, ideja erdhi nga dëshira për të promovuar dhe ruajtur trashëgiminë kulturore të zonës, duke e përcjellë atë nga brezi në brez. Ky ishte edhe motivi kryesor që Këshilli i Qarkut Vlorë vendosi ta mbështesë këtë iniciativë të rëndësishme.

Ndër grupet që dhuruan emocione të veçanta për publikun ishte grupi i gjimnazit “Hamzë Jashari” nga Skënderaj. Pjesëmarrja e tyre në këtë festival jo vetëm që solli kënaqësi dhe emocion për spektatorët, por ishte një përvojë e veçantë edhe për vetë nxënësit e kësaj shkolle.

Festivali Fest Folk “Sofra Konispolate” synon të shërbejë si një platformë për promovimin e turizmit kulturor në zonë. Organizatorët shpresojnë që ky aktivitet të kthehet në një traditë të përvitshme, duke kontribuar kështu në zhvillimin ekonomik dhe kulturor të Konispolit dhe të gjithë rajonit përreth.

Me një atmosferë të mbushur me muzikë, valle dhe kostume tradicionale, Fest Folk 2024 “Sofra Konispolate” premton të jetë një ngjarje që do të mbetet gjatë në kujtesën e të gjithë pjesëmarrësve. Ky festival është një dëshmi e pasurisë kulturore të Shqipërisë dhe një shembull i shkëlqyer se si traditat mund të mbahen gjallë dhe të festohen me krenari.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Në Pallatin e Kulturës “Labëria”, u zhvillua faza finale e festivalit “Gurra Folk Fest”, edicioni i VI

Për të gjashtin vit radhazi, Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore Vlorë, në koordinim me Drejtorinë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Përkujtohet Kuvendi i Besës në Senicë

Në fshatin Senicë, të njohur si “ballkon” i krahinës së Rrëzomës, 254 vite më parë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Këngëtari grek u kërkon falje shqiptarëve: Faleminderit shumë! Disa herë Greqia ju ka lënduar

Këngëtari grek Andonis Remos ka dhënë një koncert mbrëmjen e djeshme në Pallatin e Kongreseve…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më të mirë të vitit

Biblioteka Publike “Dritëro Agolli” Fier, pēr të tretin vit radhazi nderon me çmime lexuesit më…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Kadare nominohet për “The Booker 2024”

Në 2005 ishte fituesi i parë i këtij çmimi Shkrimtari i mirënjohur Isamil Kadare, nominohet…

LEXO ME SHUME