Categories Lajme

‘Fiona’ shkatërron shtëpitë në Kanada, ushtria del për të pastruar rrugët

Linjat energjetike janë dëmtuar dhe shtëpitë janë përfshirë nga ujërat si pasojë e reshjeve të stuhisë “Fiona” që goditi bregun e Kanadasë. Evente të tilla meteorologjike janë të rralla në Kanada dhe autoritetet thanë se, stuhia ishte diçka që nuk e kishin parë kurrë më parë.

“E di që është një situatë shumë e vështirë për shumë njerëz që kanë parë shtëpitë e tyre të shkatërrohen. Por jam i sigurt se këta njerëz e dinë se nuk janë vetëm dhe se ne do të jemi pranë tyre. Ne jemi këtu për të ndihmuar përmes materialeve bazë, përmes forcave të armatosura, përmes pajisjeve speciale. Po punojmë për të shtuar edhe personelin e vendosur në provinca për t’u përballur me situatën”-tha Justin Trudeau, kryeministër i Kanadasë

Në provincën Nova Scotia është dërguar ushtria për të ndihmuar në operacionet e pastrimit. Ajo dhe provinca të tjera përjetuan erëra që frynin deri në 160 km/h, shoqëruar me shira dhe përmbytje masive, që kanë lënë pa elektricitet disa qindra mijëra banorë.

Situatë alarmante është edhe në provincat e tjera si në Nju faund Lend, Nju Brunsvik, në disa pjesë të Kebekut, si dhe në ishullin Princi Edward. Qeveria ka nxjerr ushtrinë në lëvizje për të pastruar rrugët dhe ardhur në ndihmë banorëve.

Më herët gjatë javës, stuhia “Fiona” u përplas në Puerto Riko dhe në Republikën Domenikane, duke shkaktuar dëme të shumta në infrastrukturë dhe duke lënë banorët përveç se pa elektricitet edhe pa ujë të pijshëm.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Djali i madh thuri planin! Vrasja dhe groposja e Pëllumb Metës nga tre fëmijët, zbulohet motivi i krimit. Hyseni i premtoi Hygertës se nëse merrte autorësinë…

21:59 – 03.03.24gsh Hetuesit në Durrës po kalojnë në sitë të imët të gjithë elementët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Përgatituni për një javë me shi dhe borë, ja si do të jetë moti për 5 ditët e ardhshme

Vendi ynë gjatë kësaj jave do të dominohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Ditën e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Lushnjë, makina përplas një endacak dhe largohet me shpejtësi nga vendngjarja

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në në aksin rrugor Tre urat – Garbjan,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Plagosen me armë zjarri dy të rinj shqiptarë në Itali

Dy të rinj shqiptarë, të dy 26 vjeç, janë plagosur me armë zjarri në Itali,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpërthimi në biznesin e deputetit socialist të Lushnjes, ish-drejtoresha e Tatimeve: Ky është krim shtetëror

Para dy ditësh në Lushnjë ndodhi një shpërthim, ku humbën jetën babë e bir dhe…

LEXO ME SHUME