Categories Kulture

Gërmimet në Himarë/ Arkeologët zbulojnë disa objekte arkeologjike, mes të cilave një enë balte dhe një majë heshte e përjudhës së hekurit të hershëm (shek. XI-X p.Kr)

LAJME TË MIRA NGA HIMARA JONË! Një ekspeditë e gërmimeve arkeologjike pranë varrezës tumulare në Himarë, përmbylli me rezultate mbresëlënëse punën e saj.

Gjatë gërmimeve u zbuluan edhe disa objekte arkeologjike, mes të cilave një enë balte dhe një majë heshte e përjudhës së hekurit të hershëm (shek. XI-X p.Kr).

Tumat prehistorike të Himarës konsiderohen si monumentet më befasuese të periudhës së bronzit dhe hekurit në bregdetin jonian, ndërkohë që kultura e dokumentuar në to, është e njëjtë me atë të pjesës tjetër të Ilirisë.

Tuma ndodhet në shtratin e përroit të Korramit, për këtë arsye specialistët e DRTK Vlorë dhe Drejtorisë së Shërbimit Arkeologjik pranë Instituti Kombëtar i Trashëgimisë Kulturore po punojnë për konservimin dhe rimbulimin e strukturave dhe varreve të tumës.

E gjitha kjo me qëllim shmangien e dëmtimeve të mundshme nga prurjet e përroit përgjatë muajve të dimrit, duke patur gjithmonë ndihmën e pakursyer të kolegëve të Bashkia Himarë.

#repost Edi Rama – Kryeministër i Shqipërisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kulture

Njihuni me “Sofrën e Zotit” guri që po çmend të huajt në Vlorë

“Guri me qiell” është atraksioni më i madh i natyrës në vendin tonë.Për nga mënyra…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Tirana, një qytet që lindi nga rastësia

Të  lindësh në kryeqytetin e çdo vendi natyrisht është privilegj i çdo qytetari të tij.…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Shkolla Tregtare Vlorë, detyrimi moral për vlonjatët

Nga Ergys Alushi Qyteti i Vlorës e ka detyrim moral, qytetar e historik të festojë…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Histori shqiptarësh me famë në historinë mbarë europiane

Nga Ndriçim Kulla Një komb që të ketë tagër për pavarësi politike, s’mjafton që të…

LEXO ME SHUME
Categories Kulture

Sot 10 vite pa Vaçe Zelën, e bija: Pa ty bota është më e varfër

Vaçe Zela ndërron jetë 10 vite më parë, në moshën 75-vjeçare ndërsa njihej ndryshe si…

LEXO ME SHUME