Categories Lajme

Grabiste lokalet kineze në Spanjë, arrestohet shqiptari

Agjentët e Policisë Kombëtare kanë arrestuar në Huesca një person me origjinë shqiptare, banues në Zaragoza, i specializuar për grabitje në lokale. Ai dyshohet si autor i gjashtë sulmeve në dy muajt e fundit në objektet në Huesca. Grupi Hetimor i Komisariatit të Policisë konstatoi se gjashtë grabitjet kishin karakteristika të ngjashme për sa i përket elementeve të sigurisë fizike, si dhe i përkisnin shtetasve me origjinë kineze. Për më tepër, në ato raste në të cilat janë marrë pamjet e regjistruara nga kamerat e vëzhgimit, ata kanë konfirmuar se vjedhjet janë kryer gjithmonë nga i njëjti person, vetëm. Në një rast vjedhjeje, personi i hetuar ka prerë me gërshërë grilën metalike dhe ka hapur derën e hyrjes me forcë. Në vend që të hynte, ky kriminel qëndroi i strukur aty pranë, duke vëzhguar nëse ishte aktivizuar ndonjë alarm apo mund të ishte zbuluar nga një qytetar apo patrullë. Nëse jo, ai do të kthehej pas 20 minutash për të përfunduar grabitjen.

Nga të dhënat e marra, hetuesit identifikuan një person si të dyshuar, me origjinë shqiptare, banues në Zaragoza dhe me një mori të dhënash për akte me karakteristika të ngjashme, duke alarmuar të gjithë punonjësit e policisë. Gjatë orëve të para të 20 majit, një patrullë civile e policisë e pa këtë individ të veshur me kapuc dhe çantë shpine duke ecur në rrugë në Huesca. Karakteristikat e tij përputheshin me ato të të dyshuarit për grabitje, kështu që ata vazhduan me identifikimin e tij.

Pasi e përgjuan, u verifikuan se ishte vërtet personi që po hetohej dhe se ai mbante në çantën e tij të shpinës mjete për kryerjen e grabitjeve, si gërshërë, daltë, kaçavidë, elektrik dore, kapele dhe doreza. Ai gjithashtu kishte disa pako me monedha. Nga hetimet doli se shqiptari udhëtonte me autobus nga Zaragoza në Huesca, dhe pasi kryente grabitjen shfrytëzonte linjën e fundit, për tu kthyer në banesë. Kamerat e sigurisë në një prej objekteve të grabitura zbuloi më shumë për identitetin e personit të dyshuar.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK rëndon pozitën e ish-kryebashkiakut Jorgo Goro, sekuestrohen 4 ha tokë në Himarë

Rëndohen akuzat ndaj Jorgo Goros, tashmë në burg. Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tentuan të trafikonin kokainë nga Amerika Latine, si ranë në pranga 3 shqiptarët në Itali

Një tjetër goditje e rëndësishme ndaj trafikut të drogës është kryer Guardia di Finanza e…

LEXO ME SHUME