Categories Lajme

Vlorë/ Gurorja ku humbi jetën 24 vjeçari ishte pa leje! Kryeinspektorja: S’kemi kontrolluar! 3 inspektorë për 6 mijë subjekte

Kompania ‘Brataj Stone 22’, me administrator Daniel Lakuriqin dhe aksionerë Ervin Aliaj, Agim Xhindoli, Daniel Lakuriqi dhe Kreshnik Ymeri kishte ngritur kantier për nxjerrjen e gurëve në fshatin Brataj të Selenicës pa pasur leje pune.

Skandali u zbulua pas vdekjes se punetorit 24-vjecar Jurgen Veshi gjate aksidentit ne punë më 21 maj 2024.  E pyetur nga mediat për sigurine ne pune, përgjegjësja e Inspektoratit të Punës në Vlorë tha se ky subjekt nuk eshte kontrolluar asnjehere. Po kaq ajo pranon se jane me qindra biznese jashte kontrollit, pasi Vlora ka vetem tre inspektore pune.

“Ky subjekt nuk ka bërë bërë kërkesë në e-albania për leje pune para vendosjes në punë të kantierit. Ka nisur punimet ka vënë në dijeni. Janë veprimtari me rrezikshmëri të lartë. Lihen detyra, por numri i ulët i inspektorëve. Vlora ka 3 inspektorë ka gjithsej. Numri i subjekteve është i lartë, ka  5 mijë 6 miëj subjekete, dhe një inspektor ka 12 subjekte ne plan pune, pra 36 subjekte mund te kontrollojne gjithsej. Problematikat janë kudo janë në ndërtim, tregti prodhim”, tha Marsela Selmanaj përgjegjese e Inspektoriatit te punes ne Vlore.

Për aksidentin e rëndë në punë, Policia e Vlorës ka vënë në pranga vetem drejtuesin teknik të kompanisë “Brataj Stone 22” Erald Breganaku. Ai akzuohet për mos zbatim të rregullave të mbrojtjes në punë. Ndërsa një ditë më parë ishte shoqëruar administratori i kompanisë ‘Brataj Stone 22’, por u la i lirë nga policia.

Punëtori 24-vjecar, Jurgen Veshi humbi jetën tragjikisht pasditen e së martës, kur një masiv guri u shkëput nga gurorja dhe e zuri poshtë. Gjatë një bisede me Report tv, familjaret e viktimes thane se kerkojne drejtesi/shqiptarja.com

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Me lot mirënjohjeje në sy, nënë e bijë rikthehen në “Shihemi në Gjyq”

Më 12 qershor 2022, “Shihemi në Gjyq” solli konfliktin dhe dhimbjen e Denisës dhe nënës…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Horoskopi ditor për SOT, e Hënë 22 Korrik 2024

Dashi Ata qe janë ne një lidhje do kalojnë një dite me te mire se…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTOT/ Pamjet e dëmeve të shkaktuara nga shpërthimi në Pogradec

Këto janë pamjet pas shpërthimit me lëndë plasëses në sheshpushimin e një pallati në Pogradec. Shpërthimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Ulje temperaturash dhe vranësira, mësoni parashikimin e motit për sot

Ditë vendi ynë do të ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të paqëndrueshme dhe pak më të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

U vra ndërsa pinte kafen në Memaliaj, vëllai i Marsel Çelës paralajmëron vetëgjyqësi: Të gjenden autorët!

Tre të vrarë dhe një i plagosur është bilanci i një atentati të ndodhur mbrëmë që…

LEXO ME SHUME