Categories Lajme

Hajduti shqiptar me gruan u “fik derën” miqve italianë

Një 41 vjeçar shqiptar është dënuar me 3 vite burg dhe 1 mijë euro gjobë nga gjykata në Aosta të Italisë, ndërsa partnerja e tij, një 32 vjeçare italiane, do të dënohet më 21 janar.

Sipas “Ansa”, Anton Ndreka, përfundoi në burg në muajin shkuar, pasi akuzohet për vjedhje.

Ndaj tij, rëndon akuza e grabitjes së 5 apartamenteve në mes të vitit 2014 dhe tetorit 2017. Pretë e tij ishin kryesisht bizhuteri dhe sende personale.

Në periudhën e arrestimit, policia lokale shpjegoi se përfundoi në gjurmën e çiftit, duke marrë parasysh mënyrën se si i kishin kryer vjedhjet. Pesë denoncimet kishin përfunduar në polici, thuajse të gjithë jepnin të njëjtat karakteristika.

“Autorët shfrytëzuan marrëdhëniet që ekzistonin midis tyre dhe viktimave me një dinakëri të caktuar. Falë informatave të vjedhura – p.sh. ku ndodheshin çelësat rezervë, ata hynin në apartamente”.

Hetuesit italianë kanë zbuluar mënyrat se si vepronte çifti për të kryer aksionin.

“Strategjia e vjedhjeve – sipas hetuesit – konsiston në krijimin e një marrëdhënieje besimi sipas momentit, të tipit “Në çfarë ore largoheni? ” “A është qeni atje?” “Ku i leni gjerat?” “Ku i mbani bizhuteritë?”.

Në këtë mënyrë, Ndreka zbulonte dhe ku ishin çelësat dhe pasi pronarët ktheheshin në shtëpi, sendet e tyre të çmuara ishin zhdukur.

“Elementi që bëri të mundur lidhjen e pesë rasteve përfshinte disa bizhuteri që vetëm një person i caktuar mund t’i dinte se ku ishin atë ditë”, shtoi prokurori.

Çifti kishte edhe fëmijë, ndaj imazhi i të cilëve nuk është bërë publike./ora news

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME