Categories Lajme

Hapet “kutia” e Pandorës/ Skandali i llogarive offshore, edhe një politikan shqiptar i përfshirë

Një investigim i ri tronditës, është publikuar mbi parajsat fiskale, i pagëzuar me emrin “Pandora Papers”. Investgimi ka zbuluar se liderë të sotëm dhe të mëparshëm në rang botëror, janë partnerë në kompani që shfrytëzojnë parajsat fiskale offshore.

Aty përfshihen, shumë politikanë, si presidenti rus Vladimir Putin,  ish-kryeministri britanik Tony Blair, mbreti i Jordanisë dhe presidentin e Kenias, Uhuru Kenyatta, kryeministri çek, Andrej Babis, si edhe politikanë dhe miliarderë të fuqishëm. Investigimi i kryer nga konsorciumi ndërkombëtar i gazetarëve investigativë (ICIJ) dhe një grup prej 150 mediash zbuluan, se 336 zyrtarë publikë në të gjithë botën kanë lidhje me llogaritë offshore.

Në faqen e ICIJ, ku ka edhe harta të ndryshme interaktive, tregohen vendet se nga vijnë udhëheqësit dhe politikanët e përfshirë në këtë skandal. Nga 336 politikanë, një prej tyre, është në Shqipëri, por emri i këtij personi ende nuk është publikuar.

Sigurisht fakti që politikani është listuar në hartën interaktive, tregon se ka prova në lidhje me aktivitetin në llogari offshore dhe pritet që emri të publikohet.

Veç politikanit, për momentin anonim, janë edhe 13 kompani offshore, të lidhura me pronarë shqiptarë. /TPZ.al/

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME