Categories Lajme

Hemofilia, sëmundja që prek meshkujt në Shqipëri

250 pacientë jetojnë me hemofili në Shqipëri. Sëmundja e gjakut që trashëgohet nga nëna, shfaqet vetëm tek djemtë ndërsa vajzat janë bartëse të saj. Mungesa e faktorit 8 dhe 9 në organizëm tek këta persona bën që gjaku u tyre të mos mpikset dhe shpesh të bëjnë hemorragji. Veç dhënies së faktorit në rastet e traumave për këto pacientë, prej dy vitesh Shqipëria ka nisur aplikimin e terapisë profilaktike për fëmijët duke ju dhënë atyre mundësinë e një jete normale.

Në kushtet e bashkëjetesës me sëmundjen, personat që vuajnë nga hemofilia janë të trajnuar për t’ia dhënë vetes ndihmën e parë me faktorë që ndërpret hemorragjinë.

Në rastet e lehta hemofilia nuk mund të diagnostikohet por tek ato të avancuarat shenjat shfaqen që në fëmijëri. Në Shqipëri 1 në 5000 bebe lindin me hemofili. Pacientët e prekur nga hemofilia janë të shpërndarë në të gjithë vendin.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Akuzohen se kërkonin para nga biznesmenët duke u hequr si zyrtarë vendorë, arrestohen 2 persona/ Si funksiononte skema përmes “Signal”

Dy persona u arrestuan dhe një i tretë u shpall në kërkim, ndërsa akuzohen se…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Parlamenti Europian letër Belerit në burgun e Fierit: Je zgjedhur nënkryetar Komisioni për Peticionet

Fredi Beleri është zgjedhur nënkryetar i dytë i Komisionit të Peticioneve të Parlamentit Evropian, gjatë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Zjarret në Delvinë dhe Dropull i afrohen fshatrave, terreni malor vështirëson punën e zjarrfikësve

Zjarri që mbërriti tre ditë më parë nga Delvina në Dropull po zbret në lartësinë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Vlorë, shoferi 75-vjeçar përplas dy fëmijë në vijat e bardha

Dy fëmijë, 8 dhe 12 vjeç, janë aksidentuar sot në vijat e bardha në Lungomaren…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Durrës, humb jetën 32-vjeçari pas plagëve të marra , arrestohet shoferi

Një aksident i rëndë ka ndodhur në fshatin Bilalas të Durrësit, ku si pasojë ka…

LEXO ME SHUME