Categories Lajme

Historia rrëqethëse: Një fëmijë lind mes rrënojave në Siri, gjithë familja e tij shuhet pas tërmetit

Një moment rrëqethës po bën xhiron e rrjetit ku një grua siriane, e bllokuar nën rrënojat e shtëpisë së saj të shembur, lindi një djalë dhe më pas fatkeqësisht vdiq. Pavarësisht kushteve më të pafavorshme, mjekët në zonën e Jindires, në veri të Aleppos, arritën të lindnin foshnjën dhe ta nxirrnin nga rrënojat për të siguruar mirëqenien e tij, por nuk mundën ta shpëtonin nënën.

Fëmija është i vetmi i mbijetuar në familje pasi të gjithë vëllezërit e motrat e tij humbën jetën. Lajmi për lindjen e foshnjës dhe vdekjen e nënës së tij u përhap shpejt dhe një video e një burri që mbante të porsalindurin e vogël larg nga rrënojat u bë virale në mediat sociale.

Ndërsa bota mban zi për humbjen e mijëra jetëve në tërmet, historia e të porsalindurit preku zemrat e miliona njerëzve. Foshnja, e cila është quajtur “Mrekulli” nga ata që kujdesen për të, është kthyer në një simbol shprese dhe qëndrueshmërie përballë tragjedisë.

Qyteti i shkatërruar nga lufta në Siri, Aleppo, është ndër zonat që kanë bartur peshën kryesore të tërmetit, i cili gjithashtu shkatërroi pjesë të Turqisë jugore. Tërmeti me magnitudë 7.8 goditi të hënën në orën 04:17 me orën lokale në një thellësi prej 17.9 km pranë qytetit turk të Gaziantep. Dymbëdhjetë orë më vonë, një tërmet i dytë, i cili ishte pothuajse po aq i madh, goditi 130 km në veri.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të Greqisë

Në fshatin Drenovë të Korçës, një market ka rënë pre e grabitjes me armë zjarri. Sipas…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

‘Më ndihmoni të vij në Atdhe, në Vlorën time!’, mësuesja e shtruar në spitalin francez apelon shqiptarët

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve. Ndërsa dy vite…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Autonomia spitalore në Shqipëri, rikthehet debati për shërbimet shëndetësore

Në Shqipëri autoritetet zyrtare po prezantojnë disa elementë të autonomisë spitalore, që parashikon delegimin gradual…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak: Ja kur rikthehen ditët me diell

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte relativisht të qëndrueshme…

LEXO ME SHUME