Categories Lifestyle

Hudhra përmirëson shëndetin e zemrës, por jo vetëm

Hudhra, një përbërës i zakonshëm në kuzhina, njihet për shijen dhe aromën e saj të veçantë, por virtytet e saj nuk kufizohen vetëm në shije.

Ky ushqim është një erëz e shijshme dhe gjithashtu një aleat i fuqishëm për shëndetin tonë, veçanërisht për zemrën.

Studimet shkencore tregojnë se hudhra mund të përmirësojë shëndetin e zemrës, duke reduktuar rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare dhe hipertensionit.

Forcon sistemin imunitar- Hudhra ndihmon në përmirësimin e sistemit imunitar duke stimuluar shumëzimin e qelizave që luftojnë infeksionin.

Lëkurë e shëndetshme- Hudhra ka veti antibakteriale dhe antioksidante që mund të pastrojnë lëkurën. Fërkimi i hudhrës së papërpunuar mbi puçrrat në fakt mund të vrasë bakteret që shkaktojnë aknet. Konsultohuni me një dermatolog përpara se të provoni këtë trajtim sepse hudhra mund të shkaktojë një ndjesi djegieje në lëkurë, veçanërisht kur përdorni produkte të tjera të lëkurës.

Anti-inflamator- Sipas disa hulumtimeve, hudhra mund të ndihmojë në parandalimin e dëmtimit të kërcit të shkaktuar nga artriti dhe funksionon mirë si një anti-inflamator. Nëse keni nyje ose muskuj të dhimbshëm këshilla është t’i trajtoni duke fërkuar një copë hudhër në zonën e dhimbshme.

Zemra- Marrja e hudhrës në sasinë e duhur mund të ndihmojë në rregullimin e presionit të gjakut, falë veprimit të qelizave të kuqe të gjakut që konvertojnë squfurin në hudhër duke zgjeruar enët e gjakut.

Bakteret- Hudhra mund të ndihmojë në vrasjen e disa baktereve, të tilla si salmonela dhe e.coli, që çojnë në helmim nga ushqimi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Studimi/ Kjo është mosha kur njerëzit janë më të pakënaqur me jetën

Një studim i ri ka treguar se në cilën periudhë të jetës njerëzit janë më…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Çfarë i bën njerëzit më të lumtur se paratë?

Lumturia është një qëllim i përbashkët për të gjithë ne, por shpesh shoqërohet me kërkimin…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Njihuni me vendin më të lumtur në botë, këto janë tre arsyet kryesore që e veçojnë

Mbajtja e rekordit për përqindjen më të lartë të qytetarëve të lumtur, për shumë vite,…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Ja pse ushqimet e konservuara janë të rrezikshme, kujdesi që duhet të tregoni kur i blini

Ritmi i shpejtë i jetës shpesh bëhet shkaktar edhe për mënyrat e gabuara që njerëzit…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Si të “shëroheni” nga varësia ndaj telefonit?!

Çdo ditë e më shumë, njerëzit po harrojnë të shijojnë jetën e tyre reale duke…

LEXO ME SHUME