Categories Lajme

Investigimi i policisë italiane, shqiptari kreu i një grupi kriminal

Arrestohet trafikanti më i madh i drogës në Viterbesë, Itali, i cili kishte trafikuar sasi të konsiderueshme heroine dhe kokaine falë kontakteve me krimin e organizuar shqiptar.

Dje në mëngjes policia ka prangosur Ismail Rebeshin, 35-vjeçarin shqiptar, i cili ka jetuar për vite në Viterbo. Sipas karabinierëve të Karbonisë dhe DDA të Cagliarit ai ishte njeriu i cili, falë kontakteve me krimin, bleu drogë në shoqatën e Sardenjës. Ai ishte një ‘koleksionist’ i vërtetë që mbante kilogramë kokaine dhe heroine në Sardenjë dhe pastaj e shpërndante atë në të gjithë tregun italian. Ngarkesa e fundit e heroinës e kapur, porositur nga 35-vjeçari, erdhi nga Siria, ku Rebeshi kishte arritur ta siguronte në sajë të kontakteve me krimin shqiptar.

‘Ne po përballemi – tha komandanti Lucia Dilio – me pikën më të rëndësishme të referimit të drogës në Viterbo, falë lidhjeve të krimit italiane dhe shqiptar, të furnizuar nga grupi Sardenjës me kokainë dhe heroinë, siç demonstrohet nga arrestimi i dy korrierëve në Olbia, të cilëve u konfiskuan 1.5 kg heroinë ‘.

Image

Investigimi

Kjo bandë u shpërbë nga policia e Carbonia, në sajë të operacionit ‘Ichnos’. Ata kishin një organizimi dhe një partneritet, i cili për vite të tëra ka vepruar në mes Sardenjës, Lazios dhe Lombardias. Në krye ishin Sandro Arzu dhe Alessandro Ghisu, bosët që koordinonin operacionet e shitjes. Bashkëpunëtorët kryesorë ishin dy trafikantët: Ismail Rebeshi dhe Vincenzo Polito (nga Roma), të arrestuar në të njëjtin operacion). Me dy trafikantët e lidhur me organizata e Sardenjës bosi i krimi mundi të kryejë aktivitet të dendur edhe pse nga viti 2017 deri më tani policia ka konfiskuar sasi të konsiderueshme të lëndëve narkotike.

‘Rebeshi – vazhdoi kapiteni Dili – ishte lidhja e qëndrueshme midis organizatave kriminale të përfshira në trafikun e drogës që veprojnë si në Itali dhe jashtë saj’.

Rebeshi, tani i burgosur në Mammagialla, ishte arrestuar edhe në vitin 2008 nga DDA e Romës për trafik ndërkombëtar të drogës. Pas lirimit nga burgu, ai rifilloi aktivitetin.

Ai akuzohet për furnizimin e grupit sardenjas nga nëntori 2017 deri në shkurt 2018, me 1.5 kg heroinë dhe 6 kg kokainë.

Armët

Sipas hetuesve, grupi i Sardenjës i kryesuar nga Arzu Sandro dhe Alessandro Ghisu, pavarësisht sekuestrimin e sasive të konsiderueshme të kokainës dhe heroinës, ka operuar edhe gjatë hetimit dhe nuk e kanë pushuar aktivitetin e tyre të paligjshëm. Ata kanë vazhduar rrjedhën e vazhdueshme të heroinë-kokainës në mes të kontinentit dhe Sardenjës, duke vepruar si ndërlidhës ndërmjet organizatave të qëndrueshme kriminale të përfshira në trafikimin e drogës dhe që veprojnë në pjesë të ndryshme të Italisë (Lazio dhe Lombardia) dhe jashtë vendit (me subjektet me origjinë shqiptare).

Image

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Djali i madh thuri planin! Vrasja dhe groposja e Pëllumb Metës nga tre fëmijët, zbulohet motivi i krimit. Hyseni i premtoi Hygertës se nëse merrte autorësinë…

21:59 – 03.03.24gsh Hetuesit në Durrës po kalojnë në sitë të imët të gjithë elementët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Përgatituni për një javë me shi dhe borë, ja si do të jetë moti për 5 ditët e ardhshme

Vendi ynë gjatë kësaj jave do të dominohet nga kushte atmosferike të paqëndrueshme. Ditën e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksident në Lushnjë, makina përplas një endacak dhe largohet me shpejtësi nga vendngjarja

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në në aksin rrugor Tre urat – Garbjan,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Plagosen me armë zjarri dy të rinj shqiptarë në Itali

Dy të rinj shqiptarë, të dy 26 vjeç, janë plagosur me armë zjarri në Itali,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shpërthimi në biznesin e deputetit socialist të Lushnjes, ish-drejtoresha e Tatimeve: Ky është krim shtetëror

Para dy ditësh në Lushnjë ndodhi një shpërthim, ku humbën jetën babë e bir dhe…

LEXO ME SHUME