Categories Lajme

Investimi miliona euro u quajt sukses në 2021-shin, sistemi ‘lë në baltë’ KQZ-në!

Sistemi i identifikimit elektronik të zgjedhësve nuk ka fuksionuar si duhet në zgjedhjet vendore që po zhvillohen sot në Shqipëri ndonëse janë investuar 3.4 milionë dollarë për këto pajisje, të cilat në 531 qendra votimi sot janë jashtë funksionit, duke vonuar procesin dhe dekurajuar votuesit. Ky proces që u quajt i suksesshëm në zgjedhjet e 2021-shit sot ka kthyer pas qindra votues që prisnin për të shprehur vullnetin e tyre me votë.

“5200 njerëz, që nuk e dinë se ça backgraundi kanë. Kemi harxhuar para për këtë sistem, por duhet parë se çfarë ka çaluar. Problematike situata është në Tiranë, Durrës, Shkodër, ka Tropojë, Elbasan, Pogradec.”, tha kreu i KQZ Ilirjan Celibashi i cili dha urdhër vijimin e procesit të identifikimit manualisht.

Identifikimi elektronik, pajisia që aplikohet për herë të dytë në Shqipëri është prezente çdo qendër votimi. Përmes hardware-ve dhe software-ve të dedikuar, pajisja ndihmon në çdo hap të procesit zgjedhor, për të mundësuar siguri të plotë për votën e çdo qytetari.

Procesi nis me leximin e dokumentit të identifikimit (pasaportë/ kartë identiteti) dhe shfaq të dhënat e qytetarëve, fotot dhe qendrën e votimit ku ata janë regjistruar për të votuar. Pas verifikimit, qytetarët do të nënshkruajnë me shenjën e gishtit.

Identifikimi elektronik lejon votimin vetëm në qendrën ku është kryer regjistrimi dhe dokumenton me përpikmëri tentativat për votim të dyfishtë, ndaj, kushdo që do të tentojë të kryejë shkelje, do të dënohet sipas ligjit në fuqi. A do ketë probleme në këto zgjedhje pas këtij ngërçi? Po votim të dyfishtë? Pritet të shihet në orët në vijim.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Horoskopi për ditën e Diel, 14 Prill 2024

Dashi Dita e sotme do jete shume e paqëndrueshme për ata qe janë ne një…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO/ U sakrifikua për foshnjën e saj, kjo është nëna heroike që u masakrua në sulmin me thikë! Vajza 9 muajshe në luftë për jetën

Ash Good, është mes 6 viktimave në sulmin me thikë në qendrën tregtare në Sidnei. Nëna…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

“Të ndalet duhanpirja te të miturit”/ Dy deputetët Gjonaj dhe Braçe propozojnë dënime në kodin e ri penal

Të dënohen ata që ju shesin dhe ofrojnë falas duhan dhe cigare elektronike fëmijëve nën…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Përfshihet nga flakët automjeti në aksin rrugor Fushë Milot-Thumanë, shkak dyshohet…

Një makinë është përfshirë nga flakët në aksin rrugor Fushë Milot-Thumanë. Rreth orës 20:15 dyshohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Ndërroi jetë gjatë ndeshjes miqësore/ Momenti kur ish-futbollisti rrëzohet në tokë, lojtarët vrapojnë ….

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur këtë të shtunë në Sarandë ku ish-futbollisti Fredi Mërkuri…

LEXO ME SHUME