Categories Lajme

IPARD II, mbështetje prodhuesve të verës dhe përpunuesve të peshkut

Programi IPARD II, adreson mbështetje financiare deri në 50% të vlerës së investimit në sektorin e vreshtarisë, prodhimit të verës dhe përpunimin e peshkut.

Arti shqiptar në prodhimin e verës, e ka kthyer këtë biznes në një faktor të rëndësishëm për rritjen e të ardhurave dhe të ekonomisë së vendit.

Industria agropërpunese e verës ka shënuar ndër vite rritje dhe aktualisht mbështetja me fonde nga prograni IPARD II, synon t’i shërbejë rritjes së cilësisë dhe standardeve të verës “Made in Albania”, duke i hapur rrugë edhe një eksporti më të gjerë të saj.

Sipas të dhënave nga dikasteri i Bujqësisë, vitin e fundit, sasia e eksportuar arriti në rreth 200 hektolitra, ndërsa në vend operojnë mbi 250 kantina, pjesa më e madhe e të cilave prodhojnë për tregun vendas.

Megjithatë, segmenti i tregut të verërave po njeh zgjerim dhe mbështetja financiare e IPARD, për investime të reja në këtë sektor, synon të mbështesë zhvillimin e tij.

Edhe peshkimi, është nga sektorët më rezultatet më pozitive në ekonominë e vendit, për sa i përket rritjes së eksporteve me vendet e Bashkimit Evropian dhe më gjerë.

Subvencionimi që adreson programi IPARD II, për investime në përpunimin e peshkut, është një vlerë e shuar në të ardhurat e ekonomisë së vendit. Ndërkohë që krahas mbështetjes financiare qeveria ka shtuar edhe lehtësitë fiskale.

Vitin e kaluar qeveria shqiptare hoqi TVSH-në për mjetet e bordit të anijeve të peshkimit, gjë që solli lehtësira dhe përfitime për rreth 2000 peshkatarë. Po ashtu në Skemën Kombëtare të Mbështetjes Financiare u parashikua për herë të parë masa e subvencionit për sardelet dhe açuget në vlerën prej 200 lekë të vjetra ose 20 lekë për kilogram, e cila do vazhdojë të aplikohet dhe në vazhdim. e.xh/j.p/

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME