Categories Lajme

“Jelekët e verdhë” përplasen me policinë

Për të tretën fundjavë radhazi, Parisi shndërrohet në betejë përplasjesh mes protestuesve dhe policisë. Më shumë se 5500 manifestues të njohur si “jelekët e verdhë” pushtuan rrugët e kryeqytetit francez, në protestën kundër rritjes së çmimit të karburantit. Mbi 100 prej tyre u arrestuan.

Harku i Triumfit në shëtitoren Champs-Élysée u kthye në qendrën e përleshjeve mes protestuesve dhe policisë. Forcat e rendit përdorën gaz lotsjellës dhe ujin me presion për shpërndarjen e turmës.

Manifestimet janë shtrirë në të gjithë Francën, ku mbi 30 mijë protestues kanë bllokuar akset kryesore rrugore dhe autostradat. Ata kërkojnë anulimin e masës së ndërmarrë nga presidenti Emmanuel Macron.

Mbështetje për jelekët e verdhë erdhi edhe nga Brukseli, ku qindra protestues u përplasën me policinë dhe dogjën disa makina në rrugët e kryeqytetit belg.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të Greqisë

Në fshatin Drenovë të Korçës, një market ka rënë pre e grabitjes me armë zjarri. Sipas…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve

Serxho Sula, 26 vjeç, ka humbur jetën tragjikisht në një aksident automobilistik në Volos të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

‘Më ndihmoni të vij në Atdhe, në Vlorën time!’, mësuesja e shtruar në spitalin francez apelon shqiptarët

Mësuesja e biokimisë, Ina Kasimati, kërkon edhe një herë ndihmën e shqiptarëve. Ndërsa dy vite…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Autonomia spitalore në Shqipëri, rikthehet debati për shërbimet shëndetësore

Në Shqipëri autoritetet zyrtare po prezantojnë disa elementë të autonomisë spitalore, që parashikon delegimin gradual…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Parashikimi i motit për javën e ardhshme, Shërbimi Meteorologjik Ushtarak: Ja kur rikthehen ditët me diell

Për javën që presim përpara vendi ynë do të ndikohet nga kushte relativisht të qëndrueshme…

LEXO ME SHUME