Categories Kuzhina

Kallamoj me presh nga zonja Albana

Pite kallamoj me presh,

  • 2 presh
  • 3 vezë
  • 250 gr miell misri
  • 250 gr miell gruri
  • 300 gr kos
  • 100 gr djathë të bardhë
  • Vaj ulliri
  • Kripë, piper i zi

Përgatitja:

Filimisht grijmë imët preshin dhe e vendosim në një tas qelqi ku shtojmë vezët, miellin e misrit, miellin e grurit, kosin, djathin e bardhë të thërrmuar, kripë dhe piper. Lyejmë një tavë me vaj ulliri dhe vendosim masën e përgatitur. E nivelojmë mirë dhe në fund bëjmë një spërkatje të lehtë të sipërfaqes me vaj ulliri. E vendosim tavën në furrë të parangrohur në temperaturën 180 gradë Celsius për 35 minuta.Shqiptarja.com

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuzhina

Kjo picë e shijshme nuk do ju shëndoshë

Nëse hani shpesh pica dhe dëshironi të hiqni qafe sasinë e tepërt të karbohidrateve, kjo…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Video/ Tavë me makarona

Recete nga znj Eneida Përbërësit 300 gr makarona 200 gr mish të grirë 2 qepë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me pure patate në furrë…

Qofte me pure patate në furrë . Përbërësit: Për purenë: 1 kg patate 1 gotë…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Qofte me patate

Nuk kanë stinë apo vakt, recetat me qofte janë ‘të mirëpritura’ çdoherë në shtëpitë tona.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuzhina

Lulelakër në furrë me salcë beshamel nga zonja Albana

Lulelakër në furrë me salcë beshamel Përbërësit: 1 kg lulelakër 2 lgj gjalpë 3 lgj…

LEXO ME SHUME