Categories Bota, Lajme

Kanadaja do mirëpresë 1 milionë emigrantë

Kanadaja do të mirëpresë më shumë se 1 milion emigrantë të rinj në tre vitet e ardhshme. Kjo është koha e mirë për të filluar përgatitjen e valixheve. Kështu shkruan CNN, teksa raporton se Parlamenti kanadez ka njoftuar se do të shtojë banorët me 1 milionë të rinj në 3 vitet e ardhshme.

Kanadaja mirëpriti më shumë se 286. 000 banorë të përhershëm në vitin 2017 dhe këtë viti numri mund të arrijë në 350,000. Në vitin 2020 në 360,000 dhe 370,000 deri në 2021.
Fluksi do të ndihmojë në kompensimin e popullsisë së vjetër të Kanadasë duke rritur fuqinë e saj të punës.

Qëndrimi miqësor i Kanadasë ndaj banorëve të rinj vjen në një kohë kur shtetet e BE dhe SHBA-të po miratojnë politika shtërnguese për emigrantët.
Kanadaja është e përkushtuar posaçërisht për të ofruar mbrojtje për refugjatët bëri të ditur Agjencia e Kombeve të Bashkuara për Refugjatët.
/Opinion.al

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

“Black out”, Microsoft: Preku mbi 8.5 milionë pajisje windows

Gjiganti Microsoft njoftoi se më shumë se 8.5 milionë kompjuterë në gjithë botën u përballën…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Zjarr në Lazarat\ Policia shoqëron pronarin e parcelës ku ranë flakët

Zjarrefikesit e Gjirokastres mengjesin e sotem morem njoftim nga Komisariati i Policise se ne vendin…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Me lot mirënjohjeje në sy, nënë e bijë rikthehen në “Shihemi në Gjyq”

Më 12 qershor 2022, “Shihemi në Gjyq” solli konfliktin dhe dhimbjen e Denisës dhe nënës…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Horoskopi ditor për SOT, e Hënë 22 Korrik 2024

Dashi Ata qe janë ne një lidhje do kalojnë një dite me te mire se…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTOT/ Pamjet e dëmeve të shkaktuara nga shpërthimi në Pogradec

Këto janë pamjet pas shpërthimit me lëndë plasëses në sheshpushimin e një pallati në Pogradec. Shpërthimi…

LEXO ME SHUME