Categories Kuriozitete

Kina nis misionin pa pilot në planetin Mars

Kina nisi një mision pa pilot në Mars, gjatë të cilit shpreson të përdorë anijen kozmike për të studiuar tokën e planetit të kuq. Tianwen-1, ose “kërkimi i së vërtetës qiellore“, u nis me transportuesin e raketave Long March 5 nga qendra Uençang, në provincën Hainan. Pajisja e Kinës do të marrë shtatë muaj kohë për të arritur në Mars.

Ky është fluturimi i dytë për në Mars këtë javë, pasi një anije kozmike e Emirateve të Bashkuara Arabe u nis nga Japonia, më 20 korrik. Shtetet e Bashkuara pritet të nisin anijen e tyre në Mars javën e ardhshme.

Kjo është përpjekja e dytë e Kinës për në Mars. Në vitin 2011, një anije kineze që shoqëronte një mision rus humbi, pasi nuk arriti të dalë nga orbita e Tokës dhe u dogj në atmosferë. Programi sekret hapësinor i Kinës është zhvilluar me shpejtësi në dekadat e fundit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Cilët janë më të lumtur, ata që kanë para apo kohë? (Studimi)

Paraja mund ta blejë lumturinë në njëfarë forme, por kjo nuk do të thotë që…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Gërvishtja e ditëlindjes i sjellë gruas 1 milion dollarë

Një grua nga Illinois i ShBA-së, e cila përdori ngjyrën e saj të preferuar për…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Çfarë tregon mënyra se si qëndroni për karakterin tuaj

Edhe kur nuk lëvizim, trupi ynë shpreh dhe komunikon gjëra që nuk i imagjinojmë. Si,…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Premte 1 Mars 2024

Dashi Atmosfera ne çift do jete përgjithësisht e mire gjate kësaj dite. Te dy se…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Pse kemi një ditë të brishtë çdo katër vjet? Shpjegimi shkencor i 29 shkurtit

Këtë vit kemi datën 29 shkurt në kalendarët tanë dhe ekzistenca e saj shoqërohet edhe…

LEXO ME SHUME