Categories Kuriozitete

Ky është engjëlli i ‘rënë’ në Tokë nga qielli (Foto)

Artistët nga Kina, Pekin Sun Yuan dhe Peng Yu kanë qenë të njohur për krijimet e tyre duke përdorur kufomat reale apo indet yndyrore të njeriut edhe pse ky krijim i tyre nuk përfshin këto pjesë – është gjithashtu shumë reale. Kjo skulpturë tejet reale, me titull “Engjëll”, përshkruan një engjëll të rënë në tokë në formën e një gruaje të vjetër, krahët e saj s’kanë pupla dhe duket sikur të jetë duke fjetur ose ndoshta e vdekut. Kjo është bërë nga xheli i silicit, tekstilit me fije qelqi, çeliku dhe rrjeta të endura. Deklarata e artistëve zbulon qëllimin e projektit; duke theksuar tensionin dhe tranzicionin në mes të mbinatyrshmes dhe të zakonshmes. Engjëlli, një qenie transcendente, i ka bërë të pafuqishëm dhe të paaftë për të punuar drejt vullnetit të Perëndisë, ose për të ndihmuar ata që besojnë ekzistencën e tij.

Sipas burimeve biblike, Kerubinët dhe Serafimi janë llojet e engjëjve që kanë krahë (Eksodi 25:20, Ezekiel 10, Isaia 6). Hebrenjve 1:14 përshkruan engjëjt thjesht si qenie shpirtërore; për këtë arsye, ajo është më e saktë të thuhet se vetëm disa engjëj kanë krahë. Pra, fotografitë të cilat kohë më parë ishin shpërndarë në rrjetet sociale me pretendimet e një engjulli të rënë nga qielli, janë vetëm një skulpturë hiper-realiste nga artistët kinez.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Enjte 30 Maj 2024

Dashi Sot është një ditë e mirë për të lindurit e kësaj shenje. Shfrytëzojeni pasi…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

ZBULIMI/ Shkencëtarët mund të kenë zgjidhur misterin e piramidave të Egjiptit

Shkencëtarët mendojnë se kanë zgjidhur misterin e mënyrës se si 31 piramida, përfshirë kompleksin e…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Diel 19 Maj 2024

Dashi Dite shume e trazuar kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Mërkurë 15 Maj 2024

Dashi Këtë ditë duhet të mendoni që të ndryshoni garderobën tuaj: rrobat që nuk i…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Martë 14 Maj 2024

Dashi Asgjë për t’u veçuar gjate kësaj dite ne jetën tuaj ne çift. Merrini gjerat…

LEXO ME SHUME