Covid-19Lajme

Kosovë/11 persona humbin jetën, 512 raste të reja në 24 orët e fundit

Kosovë, Janë konfirmuar të infektuar me Covid 512 raste të reja dhe kanë humbur jetën 11 persona. Sipas Institutit Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKSHPK) nga 4.718 testime të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 512 raste pozitive.

11 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv janë konfirmuar Mitrovicë 2 raste (71, 68 vjeç), Prishtinë 2 raste (79, 76 vjeç), Ferizaj 1 rast (76 vjeç), Gjakovë 1 rast (78 vjeç), Kamenicë 1 rast (54 vjeç), Obiliq 1 rast (79 vjeç), Prizren 1 rast (77 vjeç), Viti 1 rast (58 vjeç) dhe Vushtrri 1 rast (79 vjeç)”, thuhet në raportin e IKSHPK-së.

Sipas të njëjtit raport, numri total i rasteve pozitive është 94.167 raste nga 447.840 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.926 raste të vdekjes. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 77.957 raste, kurse numri i rasteve aktive është 14.284.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: