Categories Lajme

Përdorimi shtuar i pijeve alkoolike, mjekët ngrenë alarmin: Të mos abuzohet gjatë stinës së verës, po shtohet numri i…

Stina e verës shoqërohet me rritje të pacientëve që referojnë probleme të shëndetit mendor. Mjekët psikiatër e lidhin fenomenin, me përdorimin më të shtuar të pijeve alkoolike deri në abuzim, duke rënduar kryesisht gjendjen e personave që vuajnë nga shëndeti mendor.

“Po është e vërtet që në këtë periudhë rriten abuzimet me alkoolin apo dhe me lëndët narkotike, me ardhjen e stinës së verës edhe abuzimet shtohen”, mjeku psikiatër Stiliano Lepuri.

Ajo çfarë vërehet me pozitivitet nga mjeku psikiatër është ndërgjegjësimi dhe qasja që njerëzit kanë për të trajtuar problemet mendore.

“Është ulur pak stigma dhe paragjykimet që njerëzit për problemet e shëndetit mendor dhe shohim që vijnë na kërkojnë ndihmë dhe këshilla”, tha mjeku.

Rastet e rënda shtrohen në spital ku trajtohen deri në 4 javë, ndërsa në përditshmëri këtyre personave u jepet ndihmë pranë qendrave komunitare. Aktualisht në spitalin psikiatrik” Ali Mihali” në Vlorë janë të shtruar 135 pacientë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK rëndon pozitën e ish-kryebashkiakut Jorgo Goro, sekuestrohen 4 ha tokë në Himarë

Rëndohen akuzat ndaj Jorgo Goros, tashmë në burg. Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tentuan të trafikonin kokainë nga Amerika Latine, si ranë në pranga 3 shqiptarët në Itali

Një tjetër goditje e rëndësishme ndaj trafikut të drogës është kryer Guardia di Finanza e…

LEXO ME SHUME