Categories Lajme

Mashtrimi në WhatsApp, më shumë se 100 të arrestuar në Spanjë

Më shumë se 100 persona janë arrestuar në Spanjë të akuzuar për vjedhjen e mijëra eurove nga përdoruesit e WhatsApp, duke pretenduar se janë të afërm në vështirësi. Policia tha se të arrestuarit ishin pjesë e një grupi kriminal që kishte marrë me mashtrim rreth një milion euro në total.  Arrestimet u kryen midis shkurtit dhe prillit, raportoi gazeta El Pais. Të gjithë janë akuzuar për mashtrim, pastrim parash dhe pjesë e një organizate kriminale, tha gazeta.

Guardia Civile, një nga forcat e policisë kombëtare të Spanjës, tha të martën se transfertat e shkaktuara nga viktimat varionin nga 800 në 55 mijë euro. Të paktën 238 viktima u identifikuan vetëm në provincën e Alicante. Arrestimet u kryen në faza në Alicante, Barcelona, Girona, Madrid, Malaga dhe Valencia. Arrestimet e fundit vijnë pasi Policia Nacionale, forca tjetër mbarëkombëtare e Spanjës, njoftoi në janar se kishte kapur 59 anëtarë të një bande kriminale që kishte mashtruar mbi 460 mijë euro nga viktimat, duke përdorur të njëjtën metodë djali në telashe. Në formën më të thjeshtë të mashtrimit, mashtruesit pretendojnë se janë të afërm duke përdorur një numër të ri në rast urgjence dhe kërkojnë që viktima t’i dërgojë para. Ata shpesh pretendojnë se telefoni i tyre është humbur ose dëmtuar dhe ata janë bllokuar nga llogaria e tyre bankare.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Arrestohet 20-vjeçari i shpallur në kërkim për trafik droge në Durrës

Është arrestuar një 20-vjeçar në Durrës. Orito Mema banues në Durrës,akuzohet për veprën penale “Prodhimi…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Greqi/ Vdes nga vapa 23-vjeçari shqiptar me aftësi të veçanta, arrestohen prindërit e tij

Në Greqi një 23-vjeçar shqiptar ka ndërruar jetë për shkak të temperaturave të larta. Mediat…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME