Lajme

Trump nuk ndalet, mesazh mbështetësve huliganë: Zgjedhjet u vodhën, por shkoni në shtëpi!

Presidenti Donald Trump, më në fund ka reaguar, duke i kërkuar mbështetësve të tij huliganë, të largohen nga Kapitoli, të cilin e sulmuan gjatë seancës për çertifikimin e fituesit të zgjedhjeve presidenciale.

Trump fillimisht u kishte kërkuar protestuesve të jenë paqësor, por nuk kishte kërkuar largimin e tyre. Megjithatë, me tensionimin e situatës dhe pas kërkesës publike të presidentit të zgjedhur Biden, Trump më në fund ka pranuar të bëjë thirrje që protestuesit të largohen nga Kapitoli. Por, ai vijoi me deklaratat se zgjedhjet janë vjedhur edhe pse nuk ka asnjë provë për këtë.

‘’E dini që ju dhemb, e dini që jeni të lënduar. Ne patëm zgjedhje që u vodhën. Gjithkush e di, sidomos pala tjetër. Por duhet të shkoni në shtëpi tani, duhet të kemi paqe. Duhet të respektojmë njerëzit e ligjit, s’duam të lëndohet askush. Duhet të kemi paqe. Ju dua! E di si ndiheni, por shkoni në shtëpi,– tha Trump.

Presidenti i zgjedhur Joe Biden, ka bërë një deklaratë, ku e quajti ngjarjen një “sulm të paprecedent ndaj demokracisë” dhe i bëri thirrje urgjente presidentit Trump, të kërkojë largimin e protestuesve nga Kapitoli.

“Në këto orë, demokracia jonë është nën një sulm të paprecedent, ndryshe nga çdo gjë që kemi prë në kohët moderne. Një sulm në kupolën e lirisë, në Kapitol”, tha Biden.

“I bëj thirrje presidentit Trump, të dalë në televizion kombëtar dhe të përmbushë betimin e tij për të mbrojtur kushtetutën dhe të kërkojë mbarimin e këtij rrethimi”, vijoi ai.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close