Categories Showbiz

Larg muzikës prej kohësh, këngëtarja Anjeza Shahini rikthehet në Tiranë: Jeta ime në Angli dhe thashethemet për divorcin (VIDEO)

Një prej zërave më të bukur të muzikës shqiptare, Anjeza Shahini vazhdon të mbahet mend nga publiku si vajza e talentuar e cila përfaqësoi denjësisht Shqipërinë në Eurovision 2004.

Së fundmi ajo ka marrë vëmendjen e medieve rozë, pasi është rikthyer në Tiranë e ku ka folur për jetën në Angli, lajmet për divorc me bashkëshortin Paul Edward Conolly, me të cilin u martua rreth 5 vite më parë dhe në 2019 mirëpritën në jetë vajzën e tyre.

Lidhur me thashethemet për ndarje nga bashkëshorti, këngëtarja i cilëso si djallëzore.

“Ishte një lajm budalla në gjithë kuptimin e vetë, sesi u krijua dhe pastaj si u shpërnda. Burimi ishte djallëzues. Nuk më pëlqeu në formën sesi nisi. Një njeri që shkon dhe të gërmon nëpër foto për mendimin tim është një mendje djallëzore. Nuk është më një mendje intervistuesi apo gazetarie”.

Pjesë nga biseda e intervistës me Mira Kazhanin:

Mira Kazhani: Anjeza, nga t`ia fillojmë?

Anjeza Shahini: Nga të duash ti. Mirë se të gjeta!

Mira Kazhani: Çfarë ndjesie ke kur vjen në Tiranë?

Anjeza Shahini: Këtë herë e kam pasur shumë të fortë ndjesinë se u bënë gati 5 vjet që nuk e kam shkelur Tiranën, duke pasur parasysh kohën e Covidit, shtatzëninë, Torin, shumë gjëra. Nuk e kisha menduar kurrë që do të rrija kaq gjatë pa ardhur dhe kur kam ardhur kam pasur shumë emocion. Gjatë gjithë rrugës që kam ardhur, edhe këtu, shikoja gjithçka.

Mira Kazhani: Çfarë të bëri më shumë përshtypje?

Anjeza Shahini: Ka ndryshime shumë.

Mira Kazhani: Çfarë ndodhi që ike nga Instagrami? Rikthimi yt në Instagram më kujtoi dhe mua për ty. Ne jemi edhe ajo ç`ka postojmë në Instagram, për fat të mirë apo të keq.

Anjeza Shahini: Po, të shoh me sy, më bie mendja për ty (qesh). Unë në fakt u shkëputa nga Instagrami në periudhën që sapo nisi Covidi, në ato fillimet e veta të kohës së Covidit pa e menduar se çfarë do të ndodhte në gjatësi. Mendova do marr një kohë për vete, sepse në atë periudhë Tori, vajza ime, nuk mund të shkonte dot në çerdhe siç e kishim planifikuar. Shumë mendime që unë kisha pasur, që do të bëja në atë kohë, duhet të rimendoheshin dhe kështu, e para gjë, prioriteti im ishte Tori. Thashë do marr një kohë të shkurtër të merrem me të, pastaj nuk kam mendje për momentin të jem… sepse Instagrami është bërë punë më vete tani. Punë 8-orarëshe.

Mira Kazhani: Edhe 24 për atë punë. 24 në 24 për disa njerëz.

Anjeza Shahini: Nuk e kisha atë fleksibilitet për momentin, pastaj më shijoi. Më shijoi ndenjtja larg Instagramit për çudi dhe rrjeteve sociale.

Mira Kazhani: Cilat gjëra konkretisht të shijonin që ishe larg Facebook-ut, Instagramit, larg rrjeteve sociale?

Anjeza Shahini: Besoj se po të isha këtu në Shqipëri do të ishte ndryshe situata, sepse jeta ime ishte me televizionin, me publikun. Çdo marrëdhënie ishte me publikun. Çdo gjë që unë bëja gjatë ditës. Ndërsa atje nuk është e njëjtë. Jeta ime është ndryshe. Është një jetë normale. Unë kam një shoqëri që s`ka lidhje fare me publikun, me televizionin. Kam një jetë krejt normale. Ato gjërat e bukura të vogla që ti bën, jo domosdoshmërisht kanë atë bumin e Instagramit.

Mira Kazhani: Për disa sot bum është edhe një picë që duhet ta postojnë apo çfarë po veshin, ku po shkojnë.

Anjeza Shahini: Më shijoi të mos e ndaja me të gjithë. Më shijoi ajo kohë që ta merrja për veten, për familjen time, për Torin. Të shijoj disa udhëtime të bukura pa i postuar dhe kuptova shumë gjëra. Kuptova që në atë periudhë mund të marrësh pak kohë për veten, të reflektosh, pa menduar që po ha këtë, ta nxjerr në Instagram. E kam pas bërë gjithmonë edhe unë në Instagram, Facebook.

Mira Kazhani: Të gjithë e kemi bërë diçka…

Anjeza Shahini: E bëjmë të gjithë akoma, edhe tani. Më shijon edhe ajo pjesë. Më pëlqen. Po e doja një kohë për veten time.

Mira Kazhani: Vendose të rikthehesh. Të mori malli pastaj?

Anjeza Shahini: E kisha pasur në plan që do vija një moment, as nuk diskutohet fare. Pastaj i dhashë edhe pak kohë vetes pas shkëputjes. Tori vajti në kopsht. Familja filloi të merrte një rregull jetese normale dhe unë fillova të merresha pak më shumë me muzikën, siç e kisha planifikuar më përpara. Bëra ato testimet e mia të vogla në lidhje me ato gjëra që doja të bëja dhe pastaj u ndjeva gati që ta ndaj këtë gjë me publikun. Gjithmonë duke marrë parasysh përgjegjësinë që unë kam përpara publikut. Dua t`iu jap atë që është gjë e mirë, jo në provë.

Mira Kazhani: Kur u riktheve në Instagram, e gjete edhe veten peshk për disa portale në Shqipëri. U përhap një lajm. Kishin studiuar fotot e Instagramit tënd. U futa dhe unë i pashë pastaj. Nuk do të kishte shkuar kurrë mendja se ai Instagram është një lloj parathënie për një ndryshim në jetën tënde familjare. Dikush -nuk e di kush e nxori i pari, se asnjëherë nuk merret vesh – aludoi se ti mund të ishe divorcuar.

Mira Kazhani: Ti e përgënjeshtrove menjëherë lajmin.

Mira Kazhani: Të erdhi hidhur? U mërzite?

Anjeza Shahini: Po sigurisht. Ishte një lajm budalla (qesh) në gjithë kuptimin e vet se si u krijua dhe pastaj si u shpërnda. Burimi ishte djallëzues. Nuk më pëlqeu në formën sesi nisi. Një njeri që shkon dhe të gërmon nëpër foto për mendimin tim është një mendje djallëzore. Nuk është më një mendje intervistuesi apo gazetarie.

Mira Kazhani: Ti mendove që pas këtij lajmi është një gazetar që po kërkon thjesht klikime apo mund të ishte edhe dikush që kishte një inat me ty.

Anjeza Shahini: Absolutisht po.

Mira Kazhani: Të shkon mendja tek një njeri?

Mira Kazhani: Kush do donte të të mërziste ty kaq shumë?

Anjeza Shahini: Nuk e di. Me siguri ka dashur të më mërzisë, sepse një gazetar, nëqoftëse e mban veten për gazetar, bën investigimin e duhur, nuk bëhet investigimi në Instagram.

Mira Kazhani: Çfarë tha Paul, bashkëshorti yt?

Anjeza Shahini: Paul qeshi dhe tha: A të shkoj tani në pub?

Mira Kazhani: Çfarë i the ti? Shko.

Anjeza Shahini: Jo, harroje (qesh).

Anjeza Shahini: Jo, nuk jam xheloze fare. Nuk e kemi fare këtë pjesë.

Anjeza Shahini: Jo, nuk e njohim as posesivitetin, as xhelozinë. Thjesht unë jam shumë e kujdesshme përsa i përket shëndetit dhe jam kështu: Nuk dua të shkosh të pish birrë, e gjëra të tilla.

Mira Kazhani: Paul-it nuk i pëlqejnë shumë fotot? Kështu shkruaje dikur në një postim tëndin në Instagram, në 2018-ën. E shikon? Kam bërë një kërkim.

Anjeza Shahini: Po, po. Ajo është pjesa e interesit dhe është shumë e bukur.

Mira Kazhani: Kjo ishte përpara podcast-it.

Anjeza Shahini: Është shumë e bukur. Është për të marrë vesh. Dhe unë prandaj e rregullova Instagramin përpara se ta hapja. Ta sistemoja pak. Se më dukej kështu si portofoli im, por jo si një formë informuese për thashetheme në fakt.

Mira Kazhani: Duhet të jemi të kujdesshëm mesa duket që të postojmë të gjithë gjërat që të mos ketë keqkuptime.

Anjeza Shahini: Unë thjesht nuk mendova që ishte e drejtë. Doja të kisha një profil ku unë të flisja për muzikën time, pasi është më e rëndësishmja. Për këtë arsye më njohin njerëzit. Jo për familjen time.

Mira Kazhani: Është gjithmonë interesante që një njeri publik dhe madje kjo është ajo që publiku do më shumë, të kuptojë për jetën e tij personale, për udhëtimet, për sëmundjet ndonjëherë. Edhe kur janë me grip bëhen interesantë. Të gjithë tentojnë të ndajnë diçka nga jeta e tyre e vërtetë, sepse i bën më të dashur, për hir të së vërtetës.

Anjeza Shahini: Artisti ka momentet e veta që duhet t`i tregojë dhe të flasë për gjithçka që ka mundësi. Ja, si për shembull një intervistë e tillë nëse lexohet dhe interpretohet ashtu siç duhet, merret dhe mund të flasim edhe për tema shumë më të thella sesa aq. Ka artistë nëpër botë që flasin edhe për gjëra më të rënda dhe jam dakord për këtë gjë.

Mira Kazhani: E gjejnë të drejtën artistët e cënuar në imazh, në Angli. Se mediat angleze janë të rrezikshme gjithashtu. Kanë një model shumë agresiv. I futin hundët aty ku nuk u takon në jetën e tjetrit. Po nga ana tjetër si është sistemi i gjykatave. E gjejnë të drejtën? Zgjat shumë si proces? Apo kur vjen puna tek e drejta e autorësisë dhe tek imazhi, ata janë të ndjeshëm.

Anjeza Shahini: Ka një histori të gjatë media angleze në lidhje me këtë, sidomos pas viteve `90-`97. Që nga episodet që ndodhën dhe me familjen mbretërore…

Mira Kazhani: Që me Lady Diana-n…

Anjeza Shahini: Po. Kështu që, që atëherë ka pasur ligje të reja në lidhje me këtë pjesë, me futjen e hundës. Nuk është më aq e thjeshtë edhe për gazetarët të shkojnë edhe të futin hundët tashmë. Dhe nëse e bëjnë, duhet të bëjnë investigimin e duhur, duhet të kenë lajmin e faktuar, nëse do ta japin, do ta shkruajnë në gazetë.

Mira Kazhani: Hamendësime nuk shkruajnë dot.

Anjeza Shahini: Nuk shkruan dot.

Mira Kazhani: Çfarë ndodh nëse i shkruan?

Anjeza Shahini: Nëse i shkruan duhet thënë që është hamendësim dhe jo në titull jepet si lajm dhe pastaj në brendësi është hamendësim.

Mira Kazhani: A të shqetëson ty lajmi që qëndron në Google?

Anjeza Shahini: Po, ajo ishte pjesa që më shqetësoi më tepër.

Mira Kazhani: Di shqip Viktoria?

Mira Kazhani: Ok, një gjë e mirë të paktën. Nuk e lexon ajo. Unë personalisht e kam mbyllur atë portë. Nuk e klikoj më emrin tim në Google.

Mira Kazhani: Se sinqerisht nuk ngjajmë fare. As 5%. Po s`e kemi këtë të drejtën për t`u harruar në Google. Ndoshta do të shpiket në të ardhmen dhe është mirë të shpiket për lajmet fake.

Anjeza Shahini: Kjo është pjesa që për mendimin tim kohët e reja e kanë sjellë për fatin e keq. Shumë gjëra që ka në Google nuk do të kisha dashur që të kishin qenë aty.

Mira Kazhani: Ke ndonjë lajm tjetër në Google që s`të pëlqen për vete?

Mira Kazhani: Do ma thoje për shembull.

Anjeza Shahini: Nuk është se kam lajme që nuk më pëlqejnë, por ka lajme që në sipërfaqe vjen çdo gjë në lidhje me familjen time. “E martuar, me diplomatin…” Janë lajme që janë interesante, por mendoj që kam bërë pak më tepër sesa aq në jetë.

Mira Kazhani: U bënë 10 vite me Paul?

Anjeza Shahini: Me Paul janë bërë më shumë. Po martesë ka që në vitin 2015.

Mira Kazhani: Kur kalon koha, si është marrëdhënia me dikë?

Anjeza Shahini: Unë mendoj që merr faza të ndryshme. Sigurisht që shkon në një fazë kur ti je më e qetë. Nëqoftëse më parë kisha ato fluturat në bark dhe kisha merak çfarë do më thoshte në mesazh, tani këto gjëra nuk ekzistojnë. Po janë ato gjërat e tjera që për mendimin tim historia bëhet më e bukur. Gati-gati e sheh veten një. E sheh veten të pandarë. Kjo për mua është një dashuri edhe më e bukur.

Mira Kazhani: Me Paul do ishte rimartuar edhe në një jetë tjetër ti?

Anjeza Shahini: Po, por me një dasmë më të madhe kësaj radhe (qesh).

Mira Kazhani: Unë në një jetë tjetër do isha martuar me Brad Pitt, që ta dish (qesh).

Anjeza Shahini: Po ja ku jemi. Është akoma beqar më duket (qesh).

Mira Kazhani: Është, është… por në një jetë tjetër. Në këtë jetë jam me këmbë në tokë unë. Jam këtu në Tiranë, duke intervistuar Anjeza Shahinin.

Anjeza Shahini: Jetës nuk i dihet.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Showbiz

Zgjidhen 5 finalistët e BBV3. Ata përfitojnë secili 10 mijë euro

Brother Albania VIP 3 do të ketë 5 finalistë ndërkohë që nga fundi i prime…

LEXO ME SHUME
Categories Showbiz

Amos Zaharia flet për divorcin e motrës së tij nga Princi Leka

Aktori i njohur Amos Zaharia ka folur për herë të parë në lidhje me divorcin…

LEXO ME SHUME
Categories Showbiz

Ikën Buçko, vjen Robert Aliaj, sfidë e fortë mes Florjan Agalliut dhe Valer Kolnikajt pas televotimit

Robert Aliaj Dragot është fermeri më i ri V.I.P. që i bashkohet eksperimentit social, unik…

LEXO ME SHUME
Categories Showbiz

Ja kë sheh fitues ish-banorja, një rrëfim i sinqertë nga Rike Roçi: Në Itali jam bullizuar…

E ftuar sot në Top Albania Radio, Rike Roçi ka komentuar rrugëtimin në “BBV3”, ka…

LEXO ME SHUME
Categories Showbiz

Mes aludimeve se ka pasur diçka jashtë me Romeon, Erjola habit me deklaratën për lidhjen e tij me Heidin…

Erjola Doçi pas aludimeve se ka pasur diçka jashtë me Reomeon dhe pas daljes së…

LEXO ME SHUME