Categories Kuriozitete

Lepur apo patë? Ajo që shihni flet shumë për ju

Dikush e sheh lepurin, dikush patën, e ka të tillë që i shohin të dy

Kryesisht shumica e vërejnë së pari patën, ndërsa rrallë lepurin. Më me rëndësi është se sa shpejt mund të lëvizni me shikim rreth këtyre dy vizioneve dhe më ç’lehtësi e bëni këtë. Versioni më i hershëm i këtij vizatimi daton nga viti 1892 nga “Fliegende Blätter”, revistë satirike gjermane, e më vonë ka shërbyer si mjet për të përshkruar dy mënyrat e ndryshme të shikimit: shoh se/ shoh si.,Në hulumtim është konstatuar se ata që lëvizin me lehtësi ndërmjet vizionit të lepurit e patës janë shumë më kreativë se ata të cilëve kjo gjë u shkakton mundim.

Sa me lehtësi po lëvizni ju?

 

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Kuriozitete

“Po të divorcoj”, Princesha e Dubait i jep fund martesës me një mesazh online

Pas më shumë se një viti martesë dhe pas gati dy muajsh nga sjellja në…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Enjte 30 Maj 2024

Dashi Sot është një ditë e mirë për të lindurit e kësaj shenje. Shfrytëzojeni pasi…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

ZBULIMI/ Shkencëtarët mund të kenë zgjidhur misterin e piramidave të Egjiptit

Shkencëtarët mendojnë se kanë zgjidhur misterin e mënyrës se si 31 piramida, përfshirë kompleksin e…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Diel 19 Maj 2024

Dashi Dite shume e trazuar kjo e sotmja për ata qe janë ne një lidhje.…

LEXO ME SHUME
Categories Kuriozitete

Horoskopi ditor për nesër, e Mërkurë 15 Maj 2024

Dashi Këtë ditë duhet të mendoni që të ndryshoni garderobën tuaj: rrobat që nuk i…

LEXO ME SHUME