Lifestyle

Kur ta pini këtë lëng nuk do të keni më kurrë nevojë as për mjek e as për ilaçe

Kumbulla është përdorur në mjekësi përgjithmonë për të trajtuar një sërë kushtesh “të pafavorshme” siç janë tensioni i lartë i gjakut, verdhëza, ethet, diabeti dhe kapsllëku.

Në një nivel ushqyes, kumbullat janë të pasura me fibra dietike, karbohidrate, aminoacide, vitamina dhe kripëra minerale; në veçanti në mesin e ushqyesve kryesorë të pranishëm në këtë frut, gjejmë vitaminë A, B, K, kalcium, magnez, zink, bakër, mangan, selen dhe bor.

Të gjitha këto lëndë ushqyese bëjnë të mundur që kumbullat dhe lëngu i tyre të përdoret në shumë fusha të ndryshme. Nuk është rastësi që vetitë mjekësore të lëngut të kumbullës vënë në pikëpyetje parimet antioksiduese, anti-kancer, hipoglikemike, antihipertensive, laksative dhe hepatoprotektive.

Përveç kësaj, lëngu i kumbullës mund të jetë shumë i dobishëm për përmirësimin e tretjes dhe ndihmon për të luftuar problemin e kapsllëkut, për të mbajtur nën kontroll rrezikun e kancerit, të diabetit dhe kancerit të zorrës së trashë, si dhe për të bërë kockat të shëndetshme.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close