Categories Lifestyle

Ja pse duhet t’i lani rrobat e reja para se t’i vishni

Kur blini rroba të reja, sigurohuni që fillimisht t’i lani ato mirë, sepse kimikatet e përdorura në prodhimin e tyre mund të shkaktojnë të gjitha llojet e alergjive dhe acarimit të lëkurës. Kimikatet e përdorura për të mbajtur rrobat pa rrudha mund të shkaktojnë skuqje, kruajtje dhe reaksione alergjike.

Për më tepër, bojërat e pëlhurave mund të shkaktojnë reaksione të lehta ose të rënda alergjike te njerëzit e ndjeshëm, veçanërisht në pjesët e lëkurës ku zhvillohet fërkimi dhe djersa, si qafa, beli, midis këmbëve dhe sqetullave. Veç kësaj, pëlhurat mund të përmbajnë kërpudha nga vendi i origjinës ose mikrobe apo edhe… morra nga njerëzit që i kanë provuar në dyqane, pasi askush nuk mund ta dijë se çfarë ka të bëjë çdo klient me pastërtinë.

Në realitet, askush nuk e di rrugën e një…veshjeje. Edhe veshjet që tregojnë vendin e origjinës mund të jenë bërë në tre ose më shumë. Dhe kjo për shkak se nuk është e pazakontë që pëlhurat të prodhohen diku tjetër, të lyhen diku tjetër dhe të paketohen diku tjetër, dhe çdo vend ka standardet e veta në lidhje me trajtimin e tekstileve dhe përdorimin e lejuar të kimikateve. Për t’u mbrojtur nga e gjithë kjo, duhet patjetër t’i lani rrobat tuaja të reja të paktën një herë në lavatriçe përpara se t’i vishni.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lifestyle

Si të jetoni më gjatë, ja çfarë është regjimi ushqimor nordik

Regjimi ushqimor Nordik është një mënyrë e të ushqyerit që fokusohet në produktet lokale të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Lifestyle

Mirëqenia, sa shpenzojnë shqiptarët në vit? Rreth 460 dollarë për frymë

Instituti i Mirëqenies Globale (Global Wellness Institute), i cili njihet si burimi kryesor për kërkime…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Harrojeni çajin me mjaltë, ka një tjetër zgjidhje për dhimbjen e fytit

Keni dhimbje fyti? Në vend që të merrni ibrikun dhe të përgatisni një çaj me…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

Obeziteti në rritje edhe te fëmijët në Shqipëri

Pak ditë më parë, një studim i Lancet dhe OBSH tregoi se më shumë se…

LEXO ME SHUME
Categories Lifestyle

A e dini arsyen pse teshtini shumë herë radhazi?

Teshtimat janë metoda e trupit për nxjerrjen e irrituesve si pluhuri, poleni ose mikrobet nga…

LEXO ME SHUME