Lifestyle

Një filxhan me caj kamomili dhe dafine bën mrekulli për shëndetin

Çajrat janë të shkëlqyera për përkujdesjen shëndetësore. Përveçse kanë një shije të mirë, çajrat e përgatitur në shtëpi mund të bëhen me lloje të ndryshme bimësh që kanë benefite të ndryshme në organizëm. Mes tyre janë gjethet e kamomilit dhe dafinës. Me këtë çaj do të keni shumë përfitime, të cilat po i numëroj më poshtë.

Do të lehtësoni dhimbjet e stomakut dhe tretjes. Do të lehtësoni simptomat e ftohjes dhe gripit. Do të përmirësoni gjumin dhe do të ulni temperaturën.

Do të trajtoni inflamacionin .Përfitimet e dafinës janë të shumta. Përmban antioksidantë të ndryshëm si: Vitamina A, Vitamina C, acid folik, acid panotenik, niacinë, riboflavinë dhe minerale.

Gjethet e dafinës kanë veprim tretës, ndihmojnë në prodhimin e lëngut biliar nga ana e mëlçisë dhe stimulojnë prodhimin e enzimave tretëse. Kush vuan nga problemet e tretjes është mirë ta hedhë në çajra dafinën si dhe në vakte.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close