Categories Lajme

Lumi Shkumbin po u gërryen tokat bujqësore, protestojnë banorët e Shushicës

Banorët e Shushicës në Elbasan po protestojnë për gërryerjen e tokave bujqësore nga lumi Shkumbin. Banorët pretendojnë se lumi u ka gërryer 4 hektare toke bujqësore.

Ata kërkojnë ngritjen e pritave pasi toka është e vetmja mënyre mbijetesë. Janë 18 familje që rrezikohen nga gërryerja e lumit Shkumbin.

Në mbështetje të protestuesve është dhe deputeti i PD Luciano Boci, i cili u shpreh se situata është shumë serioze.

“Është me të vëretë serioze, situata kemi marrë tokën me tapi këtu, nuk është bërë asnjë investim. Njerëzit janë të gatshëm të paguajnë shpenzimet atyre nga shteti ndërkohë që nuk kanë asnjë investim. Problemi e thamë nuk është i ri, është agravuar vitet e fundit për shkak dhe të devijimit që ka Shkumbini. Gjë që nuk u realizua.

Problemi është jetik, janë 18 shtëpi që mbajnë anëtarët e tyre, të cilët mbajnë jetën nëpërmjet tokës. Dhe ato kanë humbur hektarë dhe sot mëgjithëse, paguajnë detyrimin ndaj tokës. Është mpakur toka. Pra jemi përballë një tragjedie të vërtetë. Ajo që kërkojmë ne duhet një fond, nga fondi i emergjencave.”– u shpreh Boci.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME