Categories Lajme

Marin Mema zbulon prapaskenat e hidhura: Të vërteta të forta, grekët e serbët u hodhën në trojet shqiptare

100-vjetori i përfundimit të Luftës së Parë Botërore kaloi në Shqipërinë e sotme, a thua se vendi ynë nuk ishte prekur kurrë prej saj. Por në fakt nuk është kështu, përkundrazi…

Por cila ishte gjendja në Shqipëri në këtë periudhë? Si u kthye vendi në një fushë-betejë për ushtritë e huaja? Lufta e parë Botërore mbart jo thjesht pjesën e dukshme e të njohur, por edhe kulisat e nëndheshme në dëm të shqiptarëve… Shumë prej tyre janë thënë, të tjera kanë mbetur në hije. Ato simbolizojnë padyshim një ndër periudhat më të koklavitura ku fati i Shqipërisë qëndroi sërisht në fije të perit.

Serbët, malazezët, grekët, bullgarët, italianët, austro-hungarezët e francezët, por jo vetëm, shkelën tokën shqiptare… Çfarë bënin ushtarët vietnameze e ata senegaleze në Korçë? Cili ishte qëndrimi i patriotëve dhe si humbën jetën më se 70 mijë shqiptarë?

“Të vërteta të forta….Grekët, serbët, malazezët, italianët, francezët, bullgarët, austrohungarezët u hodhën në trojet shqiptare në Luftën e Parë Botërore…Si vepruan patriotët shqiptarë ? Cilat janë momentet më pak të njohura ? Përse përvjetori u kalua pa zhurmë?”, shkruan gazetari Marin Mema.

Shikoni të plotë dokumentarin e gazetarit Marin Mema me të vërteta të mëdha për Shqipërinë e shqiptarët:

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Aksident në Fier, makina del nga rruga, humb jetën shoferi 58 vjeçar

Një aksident i rëndë me pasojë vdekjen ka ndodhur mesditën e sotme në fshatin Bidaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Shfaqet “Guximi” në Vlorë! Filmi është pritur mire dhe salla e kinemasë ka qenë e mbushur plot kryesisht të rinj vlonjatë

Në ambientet e Pallatit të Kulturës Labëria në Vlorë , mbrëmjen e djeshme është shfaqur…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Lushnje\Dhunoi të bijën dhe e kanosi me thikë, arrestohet 58-vjeçari

Policia tha se pas njoftimit se një shtetase 19 vjeçe ishte dhunuar fizikisht dhe ishte…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK kërkon dënimin me 25 vite burg për Gjergj Cukalin

Prokuroria e Posaçme ka kërkuar dënimin me 25 vite burg të Gjergj Cukalit, i njohur…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Durrës/“Arrest në burg” për 5 shtetas dhe vijon puna për kapjen e 2 shtetasve të tjerë

DVP Durrës/Finalizohet pas 1 viti hetime me metoda proaktive, operacioni policor i koduar “Tjetërsimi”. Operacioni…

LEXO ME SHUME