Categories Lajme

Mbahet në Veglie konferenca përfundimtare e projektit Friends4Family

Projekti FRIENDS4FAMILY – Aleanca midis zonave rurale për mikpritjen turistike miqësore familjare” është në fazën e tij përfundimtare. Konferenca Përfundimtare u mbajt në Veglie (Puglia) të shtunën më 6 nëntor 2021, në ambientet e GAL Terra d’Arneo.

Pas dy takimeve në Shqipëri dhe vizitës studimore dhe takimeve B2B në Pulia, Këshilli i Qarkut të Vlorës (Partneri Lider) dhe GAL Terra d’Arneo (Partner i projektit) prezantuan rezultatet e projektit që përqendroi vëmendjen e kompanive të mikpritjes dhe aktorëve lokalë mbi temën e turizmit familjar dhe zhvillimit rural. Qëllimi është krijimi i një marke vëmendjeje dhe një sërë standardesh minimale cilësore për ofertën turistike familjare në Shqipëri dhe në Pulia. Në konferencën finale në itali në dt.06.11.2021  morrën pjesë delegacioni nga Shqipëria i përbërë nga përfaqësues institucionalë të Këshillit të Qarkut Vlorë.

Në aktivitet morrën pjesë personalitete të rëndësishëm dhe perfaqësues institucionalë nga Pulia: Z. Cristin Casili, Zëvendës President i Këshillit Rajonal të Pulias, Z. Alessandro Delli Noci, Këshilltar për Ekonominë, Zhvillimin dhe Marrëdhëniet Ndërkombëtare të Rajonit të Pulias, z. Maurizio Raeli, drejtor i CIHEAM Bari dhe z. Giovanni Serafino, operator turistik lokal dhe ekspert i turizmit. Në iniciativë mori pjesë edhe z. Francesco Mandoi, magjistrat ndërlidhës ndërmjet Italisë dhe Shqipërisë, i cili tregoi miqësinë historike mes dy vendeve.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Pas radhës kilometrike të mjeteve, hiqet përkohësisht pagesa në autostradën Thumanë-Kashar

Pas skandalit të mëngjesit të sotëm me trafikun kilometrik nga aksi Thumanë-Kashar, mësohet se është…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vihen nën kontroll flakët në Llogara, drejtori i zjarrfikëses: Zjarri patjetër që ka dorën e njeriut

Zjarri që ra pasditen e djeshme në Llogara është vënë nën kontroll, ndërsa po punohet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Detaje/ Euro, blloqe dhe telefona, çfarë iu sekuestrua Beqajt dhe bashkëpunëtorëve pas kontrollit në banesë dhe zyrë

Pas më shumë se një viti hetimesh, ish-ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj është vënë sot…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

SPAK rëndon pozitën e ish-kryebashkiakut Jorgo Goro, sekuestrohen 4 ha tokë në Himarë

Rëndohen akuzat ndaj Jorgo Goros, tashmë në burg. Prokuroria e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tentuan të trafikonin kokainë nga Amerika Latine, si ranë në pranga 3 shqiptarët në Itali

Një tjetër goditje e rëndësishme ndaj trafikut të drogës është kryer Guardia di Finanza e…

LEXO ME SHUME