Categories Lajme

Mbi 700 nxënës janë ndaluar në Francë

Më shumë se 700 nxënës janë ndaluar në incidentet që ndodhën gjatë protestave të nxënësve të shkollave të mesme në Francë, kundër politikave të qeverisë dhe presidentit francez, Emmanuel Macron mbi arsimin.

Sipas mediave franceze, bazuar në burimet e Ministrisë së Punëve të Brendshme, në incedentet që kanë ndodhur në protestat e djeshme, kundër politikave të qeverisë dhe presidentit francez mbi arsimin, janë ndaluar mbi 700 nxënës të shkollave të mesme. Dje në më shumë se 280 shkolla është pezulluar pjesërisht apo tërësisht procesi mësimor.

Nxënësit që nga e hëna në shumë qytete të Francës protestojnë kundër politikave të presidentit Macron dhe qeverisë mbi arsimin. Sindikatat e nxënësve kanë paralajmëruar se protestat do të vazhdojnë me një pjesëmarrje më të gjerë.

Në incidentet që kanë ndodhur gjatë protestave të mërkurën janë arrestuar 32 nxënës.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME