Categories Lajme

Merr fund makthi i familjeve shqiptare të prekura nga tërmeti

314 familjet e prekura nga tërmeti i 11 gushtit me epiqendër në Mat kanë nisur të marrin dëmshpërblimin e qeverisë. Drejtoria e Emergjencave Civile ka lëvruar për këtë qëllim një fond prej 75 milion lekësh. 75 milion lekë është fondi i lëvruar nga Drejtoria e Emergjecave Civile për dëmshpërblimin e 314 familjeve, banesat e të cilëve u dëmtuan nga tërmeti i 11 gushtit. Prefekti i Dibrës, Nexhbedin Shehu, thotë se fondi është tashmë në thesar dhe do të shpërndahet nëpërmjet Postës Shqiptare për familjet e dëmtuara.

Nexhbedin Shehu: Gjej rastin që në prag të Vitit të Ri të njoftoj të gjithë qytetarët që kanë aplikuar dhe fituar pranë bashkive, komisioneve dhe emergjencave civile të paraqiten pranë bashkive. Lekët do të shpërndahen nga Posta Shqiptare. Lekët kanë kaluar në thesar dhe do t’u vihen në dispozicion bashkive. Sipas ligjit, dëmshpërblimi paguhet në masën 50 % të vlerës nga qeveria dhe 1% nga pushteti vendor. Nexhbedin Shehu: Është një punë voluminoze, janë verifikuar 544 familje gjatë kësaj kohe. Disa familje mbetën në qiell të hapur pas tërmetit me epiqendër në Mat, ndërsa dëmet materiale ishin të konsiderueshme në të gjithë qarkun e Dibrës.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME